Vážka

Návod je na výrobu korálkové vážky jako přívěsku. Vážka se však dá použít i jako náhrdelník, pokud ji místo přívěskového kroužku zavěsíte na jednoduchý kroužek, kterým pak protáhnete řetízek. Vyrobíte-li dvě stejné vážky na jednoduché kroužky, můžete je zavěsit i na náušnicové háčky. Další možností je zavěsit vážku na kroužek na klíče, který pak přidáte k hlavnímu svazku s klíči. Pokud vyrábíte vážku jako přívěsek, není potřeba žádné zvláštní nářadí, pouze nůžky na odstřihnutí přebytečného vlasce.

1) Vezměte si cca 20 cm vlasce o síle 0,25 nebo 0,3 mm. Vlasec přehněte v půli a „liščí smyčkou“ jej připevněte na kroužek. Oba konce dejte k sobě a navlečte na ně 1 větší korálek („8″) a 1 drobný rokajl („8/0″).

1

2) Nyní konce vlasce rozdělte od sebe. Na každý zvlášť navlečte 1 rokajl, 2 křídla, 1 rokajl.

2

3) Opět oba konce spojte a navlečte na ně 1 menší korálek („4″), 1 rokajl, 1 menší korálek, 1 rokajl, 1 menší korálek.

3

4) Poslední drobný rokajl navlečte pouze na jeden konec vlasce. Udělejte asi 3 uzlíky. Úvazek zafixujte sekundovým lepidlem nebo lakem na nehty. Přebytečný vlasec kousek za uzlem odstřihněte.

4

Jako alternativa koncového uzlíku se může použít zamačkávací rokajl.

Šňůrku přívěsku můžete „liščí smyčkou“ připevnit např. na batoh, kabelku, penál apod. nebo použít doma jako dekoraci.

V E-shopu http://www.aklapava.cz/ najdete ve výběru „Kreativní sady k výrobě“ a pod výběru „Dekorace“, sady na výrobu 3 ks přívěsků – vážka.

 

Publikováno v Návody | Komentáře nejsou povoleny

Unakit

Fakta:

Unakit je metamorfovaná hornina (druh žuly), která vznikla hydrotermální přeměnou pegmatitů. Je tvořena epidotem (křemičitan vápníku, hliníku a železa), živcem (ortoklas) a křemenem. Ca2(Fe, Al)Al2(Si2O7)(SiO4)O(OH)

Jméno má podle pohoří Unakas (Severní Karolína v USA), kde byl roce 1874 nalezl.

Barva: zelená (epidot), růžovo-oranžová (živec), čirá až šedá (křemen)

Výskyt: USA, JAR, Čína, Sierra Leone, Brazílie, Afganistán, Rusko, Austrálie, Finsko, Norsko, Nový Zéland, Pákistán, Srí Lanka

 

Esoterika:

Je to kámen osobního růstu. Při problémech pomáhá najít jejich podstatu a zachovat klid. Pomáhá nám pochopit druhého a být tolerantní. Podporuje spokojené vztahy. Pomáhá nám opustit prodělaná traumata a vzít život do vlastních rukou. Člověk nosící unakit prý najde v budoucnu to, co v minulosti neprávem ztratil. Kámen je vhodný pro meditace a věštění. Pomáhá ženám s početím dítěte a je ochranným kamenem pro těhotné ženy. Podporuje růst vlasů a nehtů. Zlepšuje funkci jater a detoxikuje organismus.

Čistit proudem vody, nabíjet na slunci.

Astrologie: Býk, Rak, Váhy, Ryby

PM368_unakit

 

Publikováno v Minerály | Komentáře nejsou povoleny

Korál

Fakta:

Korál:

Je to drahokam organického původu. Nacházejí se na kamenitém mořském dně, kde je nízká úroveň sedimentů a kde jsou silné mořské proudy. Polypy vytvářejí schránky z uhličitanu vápenatého a žijí v koloniích. Většina druhů korálů žije v symbióze s řasami – zooxantely, které potřebují dostatek slunečního světla, proto se vyskytují do hloubky 60 m. Korál přibývá velice pomalu, cca 1 mm za rok.

Barva: Korály mají různé barvy, ale pro šperkařské účely se používají převážně korály s odstíny červené barvy.

Výskyt: Pro šperkařské účely se často používá stromově se větvící korál Corallium rublum, který je specifickým druhem vyskytující se v podmořských jeskyních Středozemního moře. Nejznámější lokalitou je okolí sardinského města Alghero, tzv. Korálová riviéra. Vyskytuje se i podél španělského a portugalského pobřeží, také podél afrického pobřeží až po Senegal. Polypy vytvářející tento korál jsou jasně bílé barvy. Tento druh narůstá rychlostí 2 až 6 mm za rok. Jiné druhy červených korálů se vyskytují u břehů Japonska nebo Tchaj-wanu, i ty se používají na šperky.

 

Fosilní korál:

Nejstarší exempláře mají stáří 450 milionů let (prvohory). Nejčastěji se nalézají fosilní koráli 100 tisíc až 25 milionů let staré (třetihory).

Permineralizace = kolonie odumřelých korálů původně žijících v teplých mělkých prehistorických mořích, byly pohřbeny pod vrstvami sedimentu. Při správné teplotě a tlaku došlo k fosilizaci. Postupným pronikáním vody bohaté na minerály do původního uhličitanu vápenatého byl tento materiál nahrazen oxidem křemičitým.

Zbarvení fosilního korálu je dáno přítomností dalších chemických prvků.

Na Floridě jsou nacházeny geody, které mají svrchu korálový vzhled. Uvnitř jsou celé nebo jen částečně (hrozny, krápníky) vyplněny chalcedonem. Tento kámen byl v roce 1979 vyhlášen floridským národním kamenem.

Fosilní korály z jihovýchodní Asie mají celou škálu barev a jedinečné vzory květin a hvězd.

V homeopatii je rozemletý prášek fosilního korálu používán k tišení kašle.

Výskyt: USA (Florida, Georgia, Michigan, Utah), jihovýchodní Asie(Indonésie, Thajsko, Sumatra), Austrálie, Maroko, v ČR např. lokalita Čelechovice na Moravě nebo Karlštejn

 

 

Esoterika:

Korál:

Přináší pohodu a klid. Zahání depresi a úzkost. Dodává energii. Posiluje lásku mezi dítětem a jeho matkou. Pozitivní vliv má na mezilidské vztahy a přátelství. Tiší kašel a zmírňuje astma. Ulevuje matkám při porodu a chrání ještě nenarozené děti. Tiší děti při prořezávání zoubků.

Astrologie: Býk, Rak, Váhy, Štír, Ryby

 

Fosilní korál:

Učí nás milovat ostatní lidi, dávat jim svoji lásku, rozdávat radost a vcítit se do jejich pocitů. Podporuje sebedůvěru, pomáhá v dosažení úspěchů v profesním životě. Napomáhá k dlouhověkosti. Chrání malé děti před pády. Podporuje tělo v absorpci potřebných živin a k dobrému trávení. Podporuje hojení ran a uzdravování z nemocí.

Astrologie: Rak, Štír, Ryby

 

 

Historie:

Korál:

Řecká mytologie – korál vnikl z krve tryskající z krku Medúzy, poté co ji Perseus usekl hlavu.

Rok 77 n.l. – Plinius starší píše ve své encyklopedii Naturalis historia o červeném korálu, že má schopnost odvracet nebezpečí.

15.- 17. stol. – Děti na portrétech jsou někdy zobrazovány v ruce držíce větvičku červeného korálu, která je měla chránit. Malý Ježíšek s Madonou zas mívá růženec z kuliček korálu s větvičku červeného korálu.

 

Šperky:

Korál:

Korál patří mezi nejstarší šperkový materiál, ke zdobení se používal již v pravěku. Korál jako šperk používali i staří Sumerové, Řekové či Římané. V 18. a 19. století se z korálu hojně vyřezávaly kameje. Vyřezávají se z korálu i nyní. Známá americká šperkařská firma Tiffany v roce 2004 přestala prodávat šperky z korálu, aby pomohla zachovat život v oceánu a vyzvala k tomu i další firmy.

Šperky s korály je třeba chránit před přímým slunečním světlem, nejlépe je ukládat do šperkovnice. Není vhodné je čistit párou či ultrazvukem.

 

Fosilní korál:

Pro šperkařské účely se vzorovaný fosilní korál brousí převážně do tvarů různých kabošonů nebo používá ve formě tromlovaných kamenů.

 

PM367_fosilní_korál

 

Publikováno v Minerály | Komentáře nejsou povoleny

Chryzopras

Fakta:

Chryzopras je mikrokrystalická forma oxidu křemičitého SiO2, nejcennější odrůda chalcedonu, jeho zelená barva je způsobena přítomností niklu. Obvykle se vyskytuje v serpentinových horninách. 

Barva: zelená; průsvitný až neprůhledný

Výskyt: Austrálie, Brazílie, Indie, Jihoafrická republika, Kazachstán, Polsko, Tanzanie, USA, Zimbabwe, Rusko, v ČR v Jižních Čechách okolo Českého Krumlova

Esoterika:

Přináší klid, harmonii a rovnováhu. Je kamenem nových začátků, otevírá cestu k pozitivním změnám v životě. Posiluje odvahu a sebedůvěru. Podporuje spojení s přírodou. Zmírňuje komplex méněcennosti, tlumí žárlivost, mírní stavy hysterie. Zaručuje klidný spánek. Učí nás empatii a soucitu s jinými lidmi. Má detoxikační účinky a podporuje funkci ledvin. Snižuje krevní tlak a čistí cévy.

Čistit pod tekoucí vlažnou vodou, nabíjet ve stínu.

Astrologie: Rak, Štír, Střelec, Kozoroh, Ryby

 

Historie:

Starověký Egypt – Ochraňoval před morem a černou magií.

Antika – Byl znám jako Venušin kámen, symbolizoval nadsmyslnou, nadpozemskou lásku. Nosil se jako talisman proti uhranutí, očarování a prokletí.

14. století – Kaple svatého Václava, která je součástí katedrály svatého Víta na Pražském hradě má mozaikovou výzdobu stěn z polodrahokamů. Jedním z nich je právě chryzokol, který se již tenkrát těžil na území dnešního Polska v lokalitě Szklary.

 

Šperky:

Šperky s chryzokolem ukládat do šperkovnice, kde jsou chráněny proti vyblednutí, které by mohlo způsobit přímé sluneční záření.

IMG_9840

 

Publikováno v Minerály | Komentáře nejsou povoleny

Křemen

Fakta:

Křemen je jedním z nejrozšířenějším minerálů na Zemi. Chemická značka SiO2 – oxid křemičitý. Křemen vznikl krystalizací z magmatu. Vyskytuje se v samostatných krystalech, drúzách, valounech, písku. Křemen vyplňuje různé žíly (často rudné) a jádra dutin.

Křemen je tvrdý minerál, v Mohsově stupnici je to hodnota 7, lze jím rýpat do skla.

Piezoelektrický jev: Údery křemene o sebe způsobují vylétávání jisker. Tlak z nárazu působí na atomy v krystalu a posune je, vznikne tak napětí několika tisíc voltů. Tato vlastnost se používala u křesadla.

Křemen je základní surovinou pro sklářský průmysl. Důležitou surovinou je i pro keramický průmysl, kde se používá do glazur.

Křemen tvoří celou řadu odrůd, některé jsou popsány však v samostatných článcích. Nejčistší forma křemene je křišťál, který je též popsán v samostatném článku.

Železitý křemen obsahuje jak oxid křemíku, tak oxid železa.

Křemen hvězdový (hvězdovec) je českým unikátem. Byl nalezen pouze v Podkrkonoší, západně od Jilemnice pod vrcholem Strážníku, což je kopec nad Peřimovem.

Barva: Bílá, našedlá, nažloutlá. Železité křemeny mají barvu červenou, žlutou, hnědou a mohou být prorostlé šedým hematitem.

Výskyt: Bílé se nacházejí po celé planetě, pěkné krystaly v ČR se nacházejí především na Českomoravské vysočině nebo Příbrami. Železité křemeny se v ČR vyskytují např. v okolí Hořovic, Zaječova, Strašic, Řevnic.

 

Esoterika:

Bílý a mléčný křemen: Odstraňuje únavu a povzbuzuje psychiku. Podporuje tvorbu hormonu štěstí – endorfinu. Je kamenem harmonie, stability a prosté čisté krásy. Zvyšuje koncentraci a posiluje paměť. Aktivuje krevní oběh, podporuje správnou činnost srdce, posiluje plíce.

Astrologie: vhodný pro všechna znamení zvěrokruhu, zejména pro znamení Rak, Lev, Střelec, Kozoroh, Ryby

 

Železitý křemen: Navozuje vyrovnanost a harmonii. Mobilizuje vnitřní sílu, aktivuje sebezáchovný reflex. Posiluje odvahu, vytrvalost, činorodost. Podporuje koncentraci při učení. Posiluje imunitní systém, krevní oběh a potenci. Pomáhá při vyrážkách a kožních problémech.

Astrologie: Beran, Blíženci, Lev, Štír

 

Jahodový křemen: Je kamenem lásky, jemnosti a ženskosti. Pomáhá nám hledat vlastní cestu životem. Posiluje sebevědomí, ulevuje při zklamání.

Astrologie: Beran, Býk, Lev, Kozoroh, Vodnář

 

PM366_křemen_železitý

 

Publikováno v Minerály | Komentáře nejsou povoleny

Apatit

Fakta:

Je to fosforečnan vápenatý s příměsí fluóru, chlóru a vody. Chemický vzorec Ca5[(F, Cl, OH)|(PO4)3]. V současnosti se pod názvem apatit rozumí celá skupina minerálů podobného chemického typu. Používá se na výrobu fosforu, např. pro výrobu umělých hnojiv. Mikroskopické krystalky apatitu se vyskytují v kostech a zubech všech obratlovců včetně člověka. Název minerálu je odvozen z řeckého slova „apato“ = podvod. Dříve byl totiž zaměňován za jiné drahé kameny.

Barva: tyrkysová, modrá, zelená, šedá, žlutá, hnědá, růžová, čirá

Výskyt: Rusko, Ukrajina, USA, Maroko, Brazílie, Mexiko, Kanada, Madagaskar, Česko

 

Esoterika:

Dodává nám energii, posiluje sebevědomí, pomáhá v rozhodování a dobrém vyjadřování. Je velice vhodným kamenem pro řečníky. Potlačuje lhostejnost a nepřátelství. Zmírňuje hněv a podrážděnost. Podporuje tvůrčí schopnosti. Urovnává konflikty doma i v zaměstnání. Pomáhá integraci do kolektivu. Zabraňuje vyhoření. Potlačuje lenost. Je vhodným kamenem pro hyperaktivní a autistické děti. Prospívá chrupavkám, kostem a zubům. Podporuje tvorbu nových buněk. Snižuje krevní tlak.

Astrologie: Blíženci, Panna, Střelec, Vodnář, Ryby

 

Zajímavosti z historie:

Starověký Egypt – vyráběli se amulety k ochraně před nemocemi a zlem

Čína 3. st. př. n. l. – apatit byl jedním z barviv, které bylo použito u Terakotové armády

Antika – používal se na výrobu soch i šperků

Šperky:

Je to měkčí minerál, se šperky se musí zacházet opatrněji, aby nedošlo k poškrábání.

 

PM362_apatit

 

Publikováno v Minerály | Komentáře nejsou povoleny

Larimar

Fakta:

Je to odrůda pektolitu NaCa₂Si₃O₈(OH), silikát sopečného původu. Modrá barva je způsobena přítomností mědi. Má dvě přezdívky – „kámen delfínů“ a „kámen Atlantidy“.  Jeho prvním objevitelem byl španělský kněz, přírodovědec a geolog Fuertes Lorén Miguel Domingo, působící na farnosti Barahona v Dominikánské republice. V roce 1916 žádal ministerstvo hornictví o povolení prozkoumat modrou skálu a využít důl. Žádost mu však byla zamítnuta. Kámen byl zapomenut, znali jej pouze domorodci a rybáři, kteří ho nalézali podél pobřeží. Věřili, že pochází z moře. V roce 1974 se o neobvykle modrých kamenech doslechl dominikánský řemeslník Miguel Mendez a spolu s dobrovolným geologem Normanem Rillingem z agentury Spojených států Peace Corps podnikli výpravu, oblast důkladně prozkoumali a zjistili, že kameny na pobřeží jsou naplaveniny, které tam přináší řeka. Proti proudu řeky potom nalezli samotné ložisko kamene. Mendez pojmenoval kámen Larimar, podle své dcery Larissy a španělského „mar“ = moře.

Barva: blankytně modrá od světlé až po tmavou; s bílými, šedými či zelenými mramorovými žilkami; neprůhledný; voskový nebo skelný vzhled

Výskyt: Jediné naleziště – důl Los Chupaderos, asi 10 km jižně od města Barahona v Dominikánské republice. Právo na těžbu má pouze místní komunita. Vnější investoři musí být komunitou akceptováni jako partneři. V dole jsou používány primitivní těžební metody – lopaty, krumpáče, pneumatická kladiva. Těžit lze pouze několik měsíců v roce, po každém hurikánu je důl zatopen a těžit se nedá. Z města Barahona jsou k dolu pořádány prohlídky s průvodcem.

 

Esoterika:

Je kamenem vyrovnanosti, klidu, míru a pokoje. Pomáhá nám klidně proplouvat životem. Působí proti strachu a stresu, podporuje myšlení. Léčí rány, které si neseme z předchozích vztahů. Podporuje tvůrčí činnosti. Zbavuje strachu z lékařů, zubařů a medicínských zákroků. Usnadňuje komunikaci mezi zdravotníkem a pacientem. Pomáhá s osteoporózou a artritidou. Zmírňuje alergie. Léčí problémy průdušek, plic a záněty v krku. Aktivuje sebezáchovný proces. Umožňuje spojení se světem andělů. 

Čistit proudem vody, nabíjet na selenitu nebo křišťálu ve stínu.

Astrologie: Rak, Lev, Štír, Vodnář, Ryby

 

 Šperky:

Larimar má tvrdost v Mohsově stupnici, od 4,5 do 5. Z tohoto důvodu se do šperků buď brousí do muglí nebo různých placiček. Měkčí kusy vyžadují opatrné zacházení. Modrá barva je citlivá na světlo, proto pokud právě šperk nenosíme, měli bychom jej chránit proti vyblednutí ve šperkovnici, odděleně od jiných šperků kvůli nežádoucímu poškrábání. Při čištění šperku je třeba se vyhnout ultrazvukovým čističům a chemickým přípravkům. Larimar je pro svou jedinečnou barvu a také vzácnost velice vyhledávaným šperkovým kamenem. Tomu odpovídá i vyšší cena.

 

IMG_9629_larimar

IMG_9935

 

 

Publikováno v Minerály | Komentáře nejsou povoleny

Tektit

Fakta:

Tektit je hornina, která vznikla dopadem asteroidu, kdy došlo k přetavení pozemské horniny do nové podoby křemičitanového skla. Přetavená hornina byla prudce vymrštěna do atmosféry, kde během letu ztuhla. Tektity mohly dopadnout až tisíce kilometrů od vzniklého kráteru. Oblast dopadu se nazývá pádové pole.

Barva: Většina tektitů se jeví jako černé, ve skutečnosti je to však temně zelená barva. Výjimkou jsou zelené vltavíny a nažloutlé libyjské sklo (impaktit).

 

Výskyt:

Australoasijské – nejmladší a nejpočetnější, vyskytují se na velké ploše jihovýchodní Asie a Austrálie. Jejich mateřský kráter nebyl dosud objeven, jejich stáří je přes 700 000 let. Nazývají se podle konkrétní oblasti dopadu. Indočinity – Vietnam (Vietnamit), Thajsko (Thait), Laos (Muong-nong), Kambodža, jižní Čína. Bilitonity – Indonésie. Filipinity – Filipíny. Javaity – Jáva, Sumatra, Flores. Australity – Austrálie, Tasmánie. Malajsianity – jižní Malajsie, Borneo. Irgizit – Kazachstán. Urengoit – Sibiř.

Africké – Jejich mateřským kráterem je Bosumtwi v Ghaně. Jsou to Ivority – Pobřeží Slonoviny.

Severoamerické – Jsou to nejstarší známe tektity – více než 35 miliónů let. Georgianity – USA, Bediasity – Texas, Kuba, Barbados, Mexický záliv. Haitská skla – objevena až r.1990, datování vzniku je 65 miliónu let, mateřským kráterem je Chicxulub Yucatan v Mexiku, místem dopadu je Haiti, Mexiko a USA.

 

Impaktity – na rozdíl od tektitů zůstávají v blízkosti původního dopadu tělesa.

Libyjské sklo: Výskyt v jihozápadním Egyptě a východní Libyi. Je to nejčistší forma přírodního skla (98% SiO2). Teplota k přetavení písku musela být vyšší než 1700°C. Vznik je datován na 29 miliónů let. Ve světě se označuje jako LDG. Na náprsním štítu Tutanchamona se našel skarabeus z libyjského pouštního skla.

Kärnäit: Je to impaktová brekcie z okolí kráterového jezera Lappajärvi ve Finsku. Datování vzniku je 78 miliónů let. Jedná se o stmelení úlomků hornin rozdrcených dopadem.

 

Esoterika:

Pomáhá vyřešit dlouhotrvající problémy a nalézt smysl života. Člověku dodává životní energii a radost ze života. Harmonizuje proudění energie, vyrovnává jin a jang. Chrání před negativními energiemi a posiluje auru. Sráží horečku.

Astrologie – Blíženci, Rak, Kozoroh, Vodnář

 

Šperky:

V našem e-shopu můžete nalézt tektity vsazené a zavěšené na kůži, které jsou vhodnými šperky pro ženy, muže i děti.

tektit_vietnamit

 

 

Publikováno v Minerály | Komentáře nejsou povoleny

Vltavín

Fakta:

Chemická značka SiO2+Al2O3 (FeO, MgO, Na2O, K2O)

Světový název pro vltavín je moldavit. Nejbohatší naleziště je v Jižních Čechách v oblasti kolem řeky Vltavy, která se v němčině nazývá Moldau, proto tento název.

Poprvé ho popsal profesor Karlovy univerzity Dr. Josef Mayer. Byl pojmenován Moldauthein. V roce 1836 byl přejmenován na moldavit. Český název vltavín dostal r. 1891 při příležitosti Jubilejní zemské výstavy v Praze, kde se objevily první broušené vltavíny zasazené do šperků.

Vltavíny jsou jediné Evropské tektity. Tektit = hornina, která vznikla při dopadu mimozemského tělesa, kdy se vlivem vysoké teploty jedna hornina přeměnila na novou horninu – přírodní sklo.

Vznik vltavínů se pojí s nárazem asteroidu, který dopadl na území dnešního Německa (Bavorska) před 14,5 miliony lety. Asteroid vytvořil Rielský kráter (průměr 24 km, hloubka 200 m). Úlomek asteroidu vytvořil mnohem menší Steinheimský kráter. Nárazem došlo k roztavení horniny, která byla nárazem vymrštěna vzhůru do vyšších vrstev atmosféry (většina východním směrem), ve vzduchu zchladla a na zem dopadla v podobě vltavínů. Odhaduje se, že mohlo vzniknout asi 20 miliónů kusů vltavínů o hmotnosti cca 300 tun.

Vltavíny mají charakteristickou strukturu povrchu, je to tzv. skulptace. Mohou obsahovat drobné bublinky. Také často obsahují mikroskopické inkluze oxidu křemičitého, tzv. lechatelierit. Jsou rozpustné v kyselině fluorovodíkové. Mezi tektity jsou unikátní, ostatní druhy tektitů jsou černé neprůhledné, výjimkou je libyjské pouštní sklo, které je nažloutlé. Vltavín nemá krystalickou strukturu, je amorfní.

Barva – zelená, hnědozelená, černozelená; průsvitný až průhledný

Výskyt – hlavní naleziště je na horním povodí řeky Vltavy mezi Prachaticemi a Trhovými Sviny, dále Morava – střední tok Jihlavy, Chebská pánev, Německo v okolí Drážďan, Rakousko, jihozápadní Polsko, Mělnicko, pískovna Praha Kobylisy

Legálně se vltavíny těží ve štěrkopískovém lomu v obci Chlum. Výkopy bez státního povolení jsou nelegální a jde o trestný čin. Vltavíny lze však volně sbírat povrchově se souhlasem majitele pozemku.

Největší sbírka vltavínů je v Národním muzeu v Praze, další jsou v několika muzeích České republiky a mnoho vltavínů je v soukromých sbírkách po celém světě.

 

Esoterika:

Je to kámen štěstí, hojnosti a plodnosti. Pomáhá nám hledat vlastní cestu. Zbavuje člověka tíživých myšlenek, rozvíjí tvořivost. Pomáhá léčit infekce, respirační onemocnění a chudokrevnost. Tlumí bolesti hlavy.

Čistit ve vlažné vodě, nabíjet na mírném Slunci nebo v noci za svitu Měsíce.

Astrologie – Blíženci, Rak, Kozoroh, Vodnář

 

Šperky:

Broušené vltavíny se často kombinují s diamanty. Vkládají se do (žlutého) zlata i bílého zlata (rhodiovaného). Pokud se berou šperky s vltavíny i jako investice, je lépe koupit šperk se surovým vltavínem, jelikož jeho hodnota bude vzhledem k omezené lokalitě a množství rychle stoupat.

V době secese po Jubilejní zemské výstavě, která vynesla vltavíny na výsluní, jejich obliba rychle vzrostla. Bohužel broušené jsou těžko k rozeznání od láhvově zeleného skla a tak se hromadně falšovaly. (Pravé se dají rozpoznat v řepkovém oleji, kde jsou viditelné ve vltavínu vlnky.)

V dnešní době se na trh často dostávají falešné „přírodní“ vltavíny z Číny, kde se sklo různě tvaruje, navrtává a leptá kyselinou chlorovodíkovou, aby se co nejvíce podobalo pravým kamenům.

V Jižních Čechách prý ženichové dávali šperk s vltavínem nevěstě jako důkaz svých hlubokých citů.

Winston Churchill prý nosil vltavín v kapse pro štěstí. Dalajláma a Richard Gere mají náramek s vltavínem.

Alžběta II. dostala od švýcarské vlády šperk z platiny, v jehož středu je přírodní vltavín, jenž je obklopen diamanty a černými perlami.

V našem E-shopu si můžete rovněž zakoupit náhrdelníky s vltavíny, jež jsou drátkovány chirurgickou ocelí technikou white writing.

IMG_7780 vltavín

Publikováno v Minerály | Komentáře nejsou povoleny

Kalcit

Fakta:

CaCO3, uhličitan vápenatý, z latinského slova „calx“ = vápno

Po křemeni je nejrozšířenějším nerostem na světě. Vzniká na hydrotermálních žílách nebo chemickým srážením nebo sedimentací schránek mrtvých živočichů na mořském dně. Z vápence jsou celé hory, např. jižní vápencové Alpy. Nebo křídové útesy na německém ostrově Rujána. Stoupla-li v okolí vápencových ložisek teplota, např. hlubinným magmatem, krystaly kalcitu rekrystalizovali a vznikl mramor. Známé jsou také různobarevné terasy horkých pramenů v Yellowstonském národním parku v USA. Vlivem deště, který kalcit rozpouštěl a na jiném místě ho opět vylučoval, vznikly krápníkové jeskyně. Pěkné volné krystaly jsou vyhledávané sběrateli. Kalcit se detekuje pomocí kyseliny chlorovodíkové, při reakci bouřlivě šumí.

Využití – Stále vzácnější čirý dvojlomný islandský vápenec se používá na polarizační hranoly (nikoly). Mramor se používá na sochy a obklady. Vypálený vápenec se nejprve vyhasí ve vodě, potom se z něho s přidáním písku vyrábí malta na stavební práce. Je také surovinou pro výrobu cementu, používá se jako hnojivo, ve sklářském průmyslu se používá k homogenizaci taveniny. Je mnoho dalšího využití.

Barva – čirá, bílá, žlutá, červená, šedá, hnědá, modrá

Výskyt – Jižní Amerika, USA, severní a střední Afrika, Rusko, Arabský poloostrov, v ČR – poblíž Příbrami, Jýchymova, Prahy, v Moravském krasu, na Berounsku, na Českolipsku (v okolí Žandova, lokalita Pihel, Holý vrch, Špičák, Stráž pod Ralskem, Hamr na Jezeře)

 

Esoterika:

Bílý a čirý – Posiluje paměť a bystří rozum. Odstraňuje předsudky a zastaralé vzorce bránící našemu rozvoji. Posiluje kosti, čistí pleť, aktivuje imunitní systém. Mírní střevní a žaludeční potíže.

Žlutý – Zbavuje černých myšlenek a uklidňuje nervy. Podporuje k lepším výkonům a nápadům. Potlačuje lenost a nečinnost. Harmonizuje látkovou výměnu a nervový systém.

Oranžový – Působí proti depresi a syndromu vyhoření. Podporuje intuici, rychlé rozhodování, tvořivost a inspiraci. Pomáhá při žaludeční nevolnosti a křečích.

Růžový manganokalcit – Přitahuje bohatství a prosperitu. Probouzí mateřskou lásku. Upevňuje vztah mezi rodiči a dětmi. Odstraňuje různé psychosomatické obtíže.

Modrý – Pozvedává sebevědomí a víru v uskutečnění všech snů. Pomáhá správně formulovat myšlenky a volit správná slova tak, abychom docílili svého záměru.

Zelený – Uklidňuje mysl a pomáhá nám „urovnat si myšlenky“. Mírní přívaly vzteku. Zpomaluje příliš vysoké životní tempo. Ochraňuje před rakovinovým bujením.

Čistit proudem vlažné vody, nabíjet na křišťálu ve stínu.

Astrologie – Blíženci, Rak, Vodnář, Ryby

 

Historie:

Starověký Řím – Těžil se tzv. „zlatý onyx“, z kterého se tvořily sochy a mozaiky. Ovládali techniku hašení vápna a přípravu malty už kolem Kristova narození.

 

Šperky:

Kalcit je měkký minerál, velice náchylný na poškrábání. Šperky ukládat tak, aby nedošlo k poškození od jiného materiálu.

PM276_kalcit

PM277_kalcit

 

Publikováno v Minerály | Komentáře nejsou povoleny