Lepidolit

Fakta:

KLi2Al(F,OH)2Si4O10, odrůda slídy

Nachází se v granitech a granitových pegmatitech. Vyskytuje se většinou v lupenitých, šupinatých nebo jemně zrnitých agregátech.

Poprvé byl objeven roku 1792 na české lokalitě Hradisko u Rožné. Popsal ho německý chemik Martin Heinrich Klaproth a pojmenoval jej z řeckých slov „lepis“ = šupina a „lithos“ = kámen.

Je důležitým zdrojem lithia, které slouží např. k výrobě speciálních slitin, baterií, akumulátorů, tvrzeného skla, ohňostrojů. Nebo k vytváření průhledné glazury na hrnčířském zboží, či jako pájecí sůl pro hliník, používá se i ve farmaceutickém odvětví. Čistí vzduch tím, že na sebe váže vydechovaný oxid uhličitý a vodu, proto se využívá v dýchacích přístrojích, kosmických lodích a ponorkách. Pro zdraví je však lithium škodlivé, zvláště pro ledviny.

Barva: fialová až broskvově růžová

Výskyt: Austrálie, USA, Madagaskar, Namibie, Brazílie, Rusko, Švédsko, Německo, v ČR – v kraji Vysočina např. Puklice a Dobrá Voda, v Jihočeském kraji např. Nová Ves u Křemže

 

Esoterika:

Je to uklidňující kámen vhodný k odbourávání stresů každodenního života. Tiší vztek, hněv a další negativní emoce. Přitahuje lásku a uklidňuje vztahy narušené emocemi. Přináší klidné spaní. Posiluje imunitní systém, ulevuje při alergiích a při bolestech zad a kloubů. V menopauze pomáhá při hormonálních výkyvech.

Čistit proudem vody, dobíjet na slunečním světle.

Váhy, Štír, Střelec, Kozoroh, Ryby

 

Zajímavosti z historie:

Starověk na dálném východu – používal se k výrobě vonných pudrů

Lepidolit byl znám mnohem dříve, než byl koncem 18. století popsán a pojmenován pro západní svět. V nynějším Rusku na Sibiři v archeologické lokalitě Ivolga nedaleko hlavního města Burjatské federativní republiky Ulan-Ude (jihovýchod od Bajkalu, severně od Mongolska) byly objeveny hroby siung-nujských chánů, pocházejících z doby vlády starší dynastie Chan (200 př.n.l. – 25 n.l.). V jednom z hrobů nějakého velmože, leželo i tělo jeho mladičké manželky či otrokyně, která u sebe měla ozdobně vyžezávanou kazetu z palisandrového dřeva. Krabička byla naplněná vonným pudrem z rýžové mouky, kabařího pižma, jasmínové esence, mastkového prášku a jemně rozetřeného lepidolitu.

 

Šperky:

http://www.aklapava.cz/ – zde si je možno zakoupit např. náušnice s lepidolitem

BM042_lepidolit

 

Publikováno v Minerály | Komentáře nejsou povoleny

Dumortierit

Fakta:

(Al,Fe)7(BO3)(SiO4)3O3

Vyskytuje se v pegmatitech, metamorfovaných horninách bohatých na hliník a v horninách metamorfovaných za přítomnosti roztoků s borem z vyvřelých žulových těles. Rozpouští se v kyselině fluorovodíkové. Je žáruvzdorný. Poprvé jej roku 1881 popsal mineralog F. Gonnard a pojmenoval ho po francouzském paleontologovi Eugenovi Dumortierovi.

Barva: Nejcennější jsou intenzivně sytě modré až fialové barvy. Růžově červená, hnědá, zelená. Neprůhledný.

Výskyt: Kapská provincie v Jižní Africe – sytě modré, Namibie, Madagaskar, Japonsko, Kanada, Nevada a Colorado v USA, Brazílie, Afganistán, Srí Lanka, Itálie, Polsko, v ČR – na Kutnohorsku, ve Vanově u Telče

 

Esoterika:

V těžkých životních situacích nám dává sílu vše zvládnout a překonat. Přináší harmonii a snižuje tvrdohlavost. Zvyšuje koncentraci. Pomáhá správně se vyjadřovat. Pomáhá rozvíjet organizační a vůdcovské schopnosti. Je vhodný na celkové uvolnění před spánkem. Posiluje vůli zbavit se závislosti na tabáku, alkoholu a drogách. Tlumí bolesti hlavy. Mírní horečku. Zmírňuje zvracení a potlačuje průjem.

Čistit pod tekoucí vodou, nabíjet na přímém slunci.

Lev, Střelec, Kozoroh, Vodnář

 

Zajímavosti z historie:

12. století – u francouzského města Lyonu v lokalitě Beaunan byl dumortierit mylně považován za lapis lazuli

Mosambik – používal se a stále používá k výrobě drobných předmětů a sošek

 

Šperky:

V našem internetovém obchodě http://www.aklapava.cz/ možno zakoupit např. náušnice s dumortieritem.

BM060_dumortierit

 

Publikováno v Minerály | Komentáře nejsou povoleny

Prehnit

Fakta:

Ca2Al2Si3O10(OH)2, zásaditý křemičitan vápníku a hliníku

Jméno mu dal r. 1788 A.G. Werner na počest jeho (tenkrát už zemřelého) objevitele, plukovníka Hendrika von Prehna, který ho poprvé přivezl do Evropy z Jižní Afriky.

Nachází se jako výplň dutin v sopečných horninách nebo v minerálních žílách v žulách.

Barva: světle až středně zelená, čirá, bílá, žlutá, narůžovělá, průhledný nebo průsvitný, olejový lesk, často s inkluzemi epidotu

Výskyt: Jižní Afrika, Mali, Austrálie, Skotsko, Kanada, USA, Indie, Pákistán, Portugalsko, Německo, Japonsko, Čína, Brazílie, v ČR např. v Krušných horách nebo Markovicích u Čáslavi

 

Esoterika:

Harmonizuje okolní prostředí, proto se ho využívá v učení Feng Shui (princip je žít v harmonii s našim životním prostředím), rozmisťuje se do rohů místností (proti elektromagnetickému záření, čistí energie po hádce). Pomáhá při budování pracovních a partnerských vztahů. Zejména ženy učí říkat „ne“, a to hlavně v prostředí, kde vládnou muži. Zklidňuje mysl, materialistické sklony a velkou upovídanost. Probouzí v nás lásku k přírodě a poznání zákonitostí přírodních jevů. Potlačuje noční můry, ráno pomáhá vybavit si sen, navozuje jasnozřivé sny. Při meditaci pomáhá se naladit na řeč s anděli. Pomáhá proti bolesti v oblasti močových cest a ledvin. Zlepšuje krevní oběh a metabolismus. Pomáhá při odstraňování vad řeči.

Čistit pod proudem vlažné vody, nabíjet na denním světle v rostlinách (ne na slunci) nebo v misce s vodou s křišťálem.

Býk, Rak, Panna, Váhy, Štír,

 

Zajímavosti z historie:

Jižní Afrika – domorodí šamani ho používali k věštění a říkali mu prorocký kámen

 

Šperky:

Broušené prehnity z Jižní Afriky se prodávají pod obchodním jménem – kapský smaragd.

Prehnit obsahuje vodu, kterou není schopen při vysoké teplotě udržet a znovu jí do sebe vstřebat. Proto šperky s prehnitem nikdy nepokládat na místo s plným slunečním zářením nebo se s nimi na přímém slunci neopalovat. Prehnit by mohl popraskat.

http://www.aklapava.cz/ – V našem E-shopu si můžete zakoupit náušnice s prehnitem.

BM041_prehnit

 

 

Publikováno v Minerály | Komentáře nejsou povoleny

Labradorit

Fakta:

NaAlSi3O8-CaAl2Si2O8, Plagioklasový živec

Ceněn pro lesk – hru duhových barev = labradorescence. Efekt způsobují paprsky světla lámající se na tenkých vrstvičkách živce bohatého na vápník a sodík, které se vyvíjely v chladných minerálních vodách.

Poprvé ho popsal r. 1770 moravský misionář páter Adolf, když ho našel na poloostrově Labrador v Kanadě. O rok později tam moravští misionáři založili město Nain jako svojí misii a osadu pro Inuity.

Spektrolit – Tento název je používán pro šperkový labradorit s vysokou labradorescencí, popsal ho r. 1896 Dr. Max Bauer. Jméno mu dal pro jeho duhový lesk finský geolog prof. Aarne Laitakari.

Barva: modrá, světle až tmavě šedá, zelená, modrozelená, čirá, bílá

Oranžový sluneční kámen z Oregonu v USA je také labradorit.

Výskyt: Nejkrásnější se nalézají na Madagaskaru. Finsko, Norsko, Kanada, Grónsko, USA, Rusko, Indie, Mexiko, Austrálie

 

Esoterika:

Je to kámen šamanů, léčitelů a věštců. Mystický a ochranný kámen, kámen esoterického vědění. Vnáší jas, světlo a duhu do našeho života a do našich vzpomínek. Chrání nás před negativní energií a neštěstím. Je to kámen snílků – povzbuzuje je k držení hlavy v oblacích. Povzbuzuje fantazii, přináší nové nápady. Pomáhá najít radost ze života a spontánnost. Hojí šrámy způsobené v minulosti. Usnadňuje životní změny. V pracovním životě povzbuzuje zdvořilost a plnou pozornost k zákazníkovi. Chrání před nachlazením. Má schopnost prohřívat – náramek proti studeným rukám. Tiší bolest zad, kostí a zubů. Ulevuje napětí při menstruaci, upravuje rovnováhu hormonů.

Ruší účinky jiných kamenů – používat samostatně, nekombinovat s jinými kameny.

Čistit proudem vlažné vody. Nabíjet ve vodě na slunci.

Rak, Střelec, Kozoroh, Vodnář, Ryby

 

Zajímavosti z historie:

Eskymáci – kdysi věřili, že byl vytvořen z polární záře

Indové – kdysi ho nosili pouze v sobotu, měl přinést bohatství svému nositeli

 

Šperky:

Největší obliby ve špercích měl v Evropě v 18. a 19. století. Je citlivý na prudké změny teplot. Hra duhových barev vynikne lépe venku na denním světle, než v místnosti s umělým osvětlením.

http://www.aklapava.cz/ – V našem E-shopu si lze zakoupit např. náušnice s labradoritem.

BM033

BM066

BM070

BM072

 

 

Publikováno v Minerály | Komentáře nejsou povoleny

Pyrit

Fakta:

FeS2, disulfid železa

Vyskytuje se v geotermálních žílách, v metamorfovaných i usazených horninách. Často se vyskytuje v dokonalých krystalech. Čerstvý je zářivě žlutý, časem černá a pokrývá se patinou. Ve vlhkém prostředí uvolňuje kyselinu sírovou a mění se na červenohnědý limonit a bělavé sírany. Proto je dobré sbírkové kameny uchovávat v prostředí bez vzdušné vlhkosti. Pyritový prášek hoří namodralým plamenem, současně se uvolňuje štiplavý jedovatý oxid siřičitý. Nazývá se „kočičí zlato“, je však lehčí než zlato. Také se od zlata odlišuje vyšší tvrdostí (nelze jej lehce rýpat nožem) a snadnou větratelností. Polovodič.

Název je buď z řeckého slova „pyr“= oheň nebo „pyrites“= jiskřivý – při úderech z minerálu létají jiskry

Barva: zlatá, hnědá, často s kovově zelenou patinou

Výskyt: Itálie – ostrov Elba, Peru, Španělsko, Německo, Řecko, Švédsko, Rumunsko, Turecko, Tasmánie, Slovensko, v ČR – např. Jílové u Prahy, Hromnice u Plzně, Chvaletice u Přelouče, Kutná Hora, Jáchymov, Zlaté Hory v Jeseníkách, okolí Rychnova nad Kněžnou

 

Esoterika:

Přináší vitalitu a chuť do života, pomáhá uskutečnit všechny naše plány, zvyšuje vůli a motivaci. Pomáhá napravit finanční potíže a dělat moudrá finanční rozhodnutí. Na pracovišti podporuje vedoucí schopnosti. Zvyšuje příliv nových myšlenek. Posiluje imunitu, trávení a oběhový systém. Potlačuje astma a bronchitidu. Podporuje játra, ledviny a střeva ke správné funkci.

Nabíjení na křišťálu bez přímého slunce.

Beran, Býk, Lev, Štír, Kozoroh

 

Zajímavosti z historie:

Pravěk – křesání pazourku o pyrit do troudnatce k rozdělání ohně (tuto výbavu měl u sebe i pravěký muž Ötzi, kterého v r.1991 našli zmrzlého v ledovci v Alpách)

Inkové – používali leštěné pyritové desky jako zrcadlo, byly nalezeny v hrobech

Egypťané – náušnice, jehlice

Řekové – válečníci nosili krystaly jako ochranné talismany

Hinduisté – amulety k ochraně před útoky krokodýlů

18. století – největší obliba v Anglii a Francii

 

Šperky:

Kdysi se v Turnově brousily řecké a italské pyrity, šperky se prodávaly v zahraničí. Od toho se upustilo, z důvodu zvětrávání povrchu a ztráty lesku – kameníci říkají, že broušené plochy oslepnou. Pyrit je citlivý na pot a kosmetiku – raději nenosit šperk s pyritem na holém těle. Řešením je lakování šperků.

V našem E-shopu možno zakoupit náušnice s pyritem. http://www.aklapava.cz/

BM030

Publikováno v Minerály | Komentáře nejsou povoleny

Olivín

Fakta:

(Mg,Fe)2SiO4, Křemičitan s proměnlivým podílem hořčíku a železa.

Nazývá se též PERIDOT (z řeckých slov „peri“=kolem dokola, „dona“= dar)

CHRYZOLIT – odrůda v drahokamové kvalitě (jméno z řečtiny, „chrysos“=zlato, „lithos“=kámen)

Vyskytuje se v trhlinách vyvřelých hornin, kde tvoří tabulové krystaly.

V průmyslu se používá jako žáruvzdorný materiál, jako zdroj hořčíku v hnojivech, jako brusivo a abrazivo pro otrýskávačky a pískovačky.

Čistit v mýdlové vodě, ne ultrazvukem, ne parou. Pájecí roztok může poškodit povrch. Reaguje s kyselinami. Pozor na záměnu se smaragdem a topazem.

Barva: žlutozelená, olivově zelená, zelenočerná, černohnědá. Průhledný, průsvitný. Tvrdý, křehký.

Výskyt: Jedny z nejkrásnějších kusů jsou ze dna Rudého moře. Vietnam, Barma, Brazílie, USA, Havajské ostrovy (tzv. hawait), Mexiko, Austrálie, JAR, Tanzánie, Keňa, Zair, Somálsko, Mongolsko, Afganistán, Pakistán, Rossův ostrov v Antarktidě, Rusko – Sibiř a Ural, Grónsko, Norsko, Německo, Itálie, v ČR ve výlevných horninách Českého středohoří, oblast Kozákov (Smrší, Podmoklice) – koule zrnek v čediči, Český ráj, Černošín u Stříbra, Hančova hůrka u Příboru, prokázán na Marsu

 

Esoterika:

Propojuje náš život s přírodou. Podporuje kreativitu, iniciativu a činorodost. Přitahuje štěstí, peníze a lásku. Potlačuje žárlivost, zlost a hněv. Chrání nás před pocitem marnosti, odcizení, zbytečnosti, bezmoci a melancholie. Snižuje stres a úzkost, pomáhá k dobrému spánku. Ochraňuje před zlými duchovními silami. Ulevuje při kožních onemocněních a při léčbě plísní.

Čistit proudem vlažné vody, nabíjet na přímém slunci.

Lev, Panna, Střelec, Kozoroh, Ryby

 

Zajímavosti z historie:

Starověk – Znali ho Egypťané a Římané. Těžili je na malém ostrově Topazos v Rudém moři a říkali jim topazios. (Podle jedné legendy byl ostrov zamořen hady, takže těžba byla obtížná, až do doby, kdy je faraón nechal dovést do moře.) Později těžba skončila, ostrov byl přejmenován na ostrov svatého Jana. Po r. 1900 se těžba na ostrově po nějaký čas opět obnovila. Dnes se ostrov jmenuje Zabargad, je neobydlený, jezdí k němu pouze potápěči a na jeho pláže želvy kladou svá vejce.

Středověk – Na olivíny se téměř zapomnělo.

Baroko – Vkládali se do církevních šperků a předmětů. Výzdoba kostelů. Byl kamenem milenců. Okolo r.1690 za vlády Rudolfa II. se v oblasti Kozákova těžily olivíny v drahokamové kvalitě – chryzolity.

Secese – U nás byla ve špercích velice oblíbená kombinace olivínů s českými granáty. Roku 1910 byl nalezen největší kus kozákovského drahokamového olivínu, po vybroušení má 15,67 karátů a je ve sbírce Národního muzea v Praze.

 

Šperky:

Počátkem 90. let minulého století se v Turnově pokoušeli o renezanci spojení olivínu s českým granátem. Bohužel nenašli dostatek zákazníků.

Olivín se tradičně daruje ženám ve špercích k 15. výročí svatby.

V našem E-shopu možno zakoupit např. náušnice s olivínem. http://www.aklapava.cz/

BM103_olivín

Publikováno v Minerály | Komentáře nejsou povoleny

Rodonit

Fakta:

(Mn,Ca)5(Si5O15)

Vznikal v horninách a rudních žílách bohatých na mangan. Některé rodonity jsou vlastně pyroximanganity, které se vyskytují spolu s tímto minerálem, barvou se neliší.

Jméno má z řeckého slova „rhodon“, což znamená růže nebo také růžová barva

Barva: Růžová, starorůžová, vínová, červená, červenohnědá. Často s lehce namodralým nádechem. Černé žilkování oxidem manganu. Průsvitný až neprůhledný, skelně lesklý.

Výskyt: Rusko – u Jekaterinburgu na Urale. USA – New Jersey, Kalifornie, Montana, Aljaška. Kanada, Brazílie, Mexiko, Peru, Austrálie, Japonsko, JAR, Madagaskar, Tanzanie, Indonésie, Indie, Alžírsko, Kazachstán, Uzbekistán, Ukrajina, Finsko, Švédsko, Francie, Itálie, Rumunsko, Španělsko, Rakousko, Německo, Slovensko. V ČR – Chvaletice.

 

Esoterika:

Pomáhá nám zůstat v klidu ve stresových situacích. Je dobrým kamenem při studiu a zkouškách – zbavuje nás trémy a nervozity. Vyvažuje prvky jin a jang – nutí nás kriticky uvažovat, zhodnocovat pro a proti. Navozuje klid, rovnováhu, lásku a štěstí. Je kamenem cestovatelů, dokáže svého majitele upozornit na nebezpečí zvýšeným tepem. Má mimořádně pozitivní vliv v odstraňování závislosti na jiné osobě. Odhání zlé sny. Podporuje funkci štítné žlázy – díky vysokému podílu manganu. Aktivuje činnost srdce. Zmírňuje záněty kloubů a artritidu. Působí příznivě na sluchové ústrojí, na dýchací systém, zmírňuje astma. Hojí rány a poštípání hmyzem. Podporuje imunitu a plodnost.

Opláchnout ve vodě, krátce nabít na slunci.

Beran, Býk, Rak, Střelec, Kozoroh

 

Zajímavosti z historie:

Antika – chránil pocestné na cestách

16. stol. – používal se jako amulet štěstí, radosti a lásky

Carské Rusko – výroba váz, misek, dóz, svítidel, lamp, těžítek, pohárů, popelníků

Moskva – Fersmanovo muzeum – váza o hmotnosti 400 kg, vyřezána z jednoho bloku

St. Petersburg – Ermitáž – mísa v-88cm, š-185 cm vytvořená r.1867

St. Petersburg – chrám Petra a Pavla – sarkofág manželky cara Alexandra II. – 7t., r.1905

Moskva – obložení kongresové haly v Kremlu a stanice metra Majakovského

 

Šperky: v našem E-shopu si můžete zakoupit např. náušnice s rodonitem

http://www.aklapava.cz/

BM084_rodonit

BM097_rodonit

Publikováno v Minerály | Komentáře nejsou povoleny

Měkký tvarovaný polštářek na křeslo

Polštářek je velice příjemný za zády. Naplněný je jen mírně, aby nepřekážel. Jeho boční strany jsou určeny k mírnému naklopení, díky tomu je polštářek tak příjemný při sezení na křesle.

Materiál:

látka z umělé kožešiny

PES kuličky z dutého vlákna

1) Ustřihnout dva díly polštářku. Šířku zvolte tak, aby byla o něco větší než šířka křesla, na které je určen. Horní rohy zakulatit. Oentlovat. Naznačit si díly křídou. Na postranní díly necháme ¼ šířky ustříhnutých dílů, na prostřední díl 2/4 šířky. Obě namalované čáry si je dobré protáhnout barevnou nití.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

2) Díly položit lícem k líci a po obvodu sešít tak, aby ze spodu zůstaly volné tři otvory pro budoucí plnění.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

3) Polštářek otočit prostředním otvorem na líc. Kluzkou látku si v místech prošití raději nastehovat.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

4) Prošít.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

5) Všechny tři díly naplnit PES dutým vláknem. Plnit jen úměrně, aby byl polštářek příjemný k posezení.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

6) Otvory sešít ručně.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jiné textilní výrobky již ušité si můžete zakoupit v našem E-shopu.

Publikováno v Návody | Komentáře nejsou povoleny

Dečka pro miminko

Dětská měkká a lehká přikrývka do hnízda, kočárku či postýlky.

1) Ustřihnout dva čtverce.

Jeden z předem vysrážené bavlny o rozměru 70 x 70 cm.

Druhý z minky látky o rozměru 82 x 82 cm.

U minky odstřihnout rohy = trojúhelníky o odvěsnách 10 cm.

Oentlovat.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

2) Všechny čtyři rohy minky sešít.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

3) Látky položit rubem na rub. Bavlněnou látku vsunout pod okraje minky. Okraje minky 1 cm podvinout. Po celém obvodu našpendlit.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

4) Po celém obvodu prošít.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V našem E-shopu http://www.aklapava.cz/ si možno zakoupit jiné ušité textilní výrobky.

Publikováno v Návody | Komentáře nejsou povoleny

Anatomický polštářek pro miminko

Motýlí polštářek do hnízda, kočárku nebo postýlky proti nepřirozenému zaklánění hlavičky miminka. Miminku se lépe spí a necuká sebou.

Materiál:

zbytek bavlněné látky a zbytek minky látky

vatelín

PES kuličky z dutého vlákna

1) Nejprve si vytvořit papírový střih.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

2) Vystřihnout 2 díly z látek s 1 cm přídavkem na šev. Oentlovat.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

3) Látkové díly položit k sobě lícem k líci. Oba pak položit na jeden či dva kusy vatelínu a našpendlit.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

4) Po obvodu sešít, vynechat pouze kousek na naplnění. Přebytečný vatelín odstřihnout.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

5) Otočit na líc. Vyznačit kolečko a prošít ho. Naplnit jemnou náplní dutého vlákna.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

6) Po naplnění otvor ručně sešít.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V našem E-shopu možno zakoupit jiné drobné textilní výrobky, např. skládací pevné nákupní tašky, letní vaky na záda s podšívkou nebo kuchyňské sety.

Publikováno v Návody | Komentáře nejsou povoleny