Stránka se připravuje.
-
Nejnovější příspěvky
Archiv
Rubriky
Základní informace
Fakta:
Tektit je hornina, která vznikla dopadem asteroidu, kdy došlo k přetavení pozemské horniny do nové podoby křemičitanového skla. Přetavená hornina byla prudce vymrštěna do atmosféry, kde během letu ztuhla. Tektity mohly dopadnout až tisíce kilometrů od vzniklého kráteru. Oblast dopadu se nazývá pádové pole.
Barva: Většina tektitů se jeví jako černé, ve skutečnosti je to však temně zelená barva. Výjimkou jsou zelené vltavíny a nažloutlé libyjské sklo (impaktit).
Výskyt:
Australoasijské – nejmladší a nejpočetnější, vyskytují se na velké ploše jihovýchodní Asie a Austrálie. Jejich mateřský kráter nebyl dosud objeven, jejich stáří je přes 700 000 let. Nazývají se podle konkrétní oblasti dopadu. Indočinity – Vietnam (Vietnamit), Thajsko (Thait), Laos (Muong-nong), Kambodža, jižní Čína. Bilitonity – Indonésie. Filipinity – Filipíny. Javaity – Jáva, Sumatra, Flores. Australity – Austrálie, Tasmánie. Malajsianity – jižní Malajsie, Borneo. Irgizit – Kazachstán. Urengoit – Sibiř.
Africké – Jejich mateřským kráterem je Bosumtwi v Ghaně. Jsou to Ivority – Pobřeží Slonoviny.
Severoamerické – Jsou to nejstarší známe tektity – více než 35 miliónů let. Georgianity – USA, Bediasity – Texas, Kuba, Barbados, Mexický záliv. Haitská skla – objevena až r.1990, datování vzniku je 65 miliónu let, mateřským kráterem je Chicxulub Yucatan v Mexiku, místem dopadu je Haiti, Mexiko a USA.
Impaktity – na rozdíl od tektitů zůstávají v blízkosti původního dopadu tělesa.
Libyjské sklo: Výskyt v jihozápadním Egyptě a východní Libyi. Je to nejčistší forma přírodního skla (98% SiO2). Teplota k přetavení písku musela být vyšší než 1700°C. Vznik je datován na 29 miliónů let. Ve světě se označuje jako LDG. Na náprsním štítu Tutanchamona se našel skarabeus z libyjského pouštního skla.
Kärnäit: Je to impaktová brekcie z okolí kráterového jezera Lappajärvi ve Finsku. Datování vzniku je 78 miliónů let. Jedná se o stmelení úlomků hornin rozdrcených dopadem.
Esoterika:
Pomáhá vyřešit dlouhotrvající problémy a nalézt smysl života. Člověku dodává životní energii a radost ze života. Harmonizuje proudění energie, vyrovnává jin a jang. Chrání před negativními energiemi a posiluje auru. Sráží horečku.
Astrologie – Blíženci, Rak, Kozoroh, Vodnář
Šperky:
V našem e-shopu můžete nalézt tektity vsazené a zavěšené na kůži, které jsou vhodnými šperky pro ženy, muže i děti.
Fakta:
Chemická značka SiO2+Al2O3 (FeO, MgO, Na2O, K2O)
Světový název pro vltavín je moldavit. Nejbohatší naleziště je v Jižních Čechách v oblasti kolem řeky Vltavy, která se v němčině nazývá Moldau, proto tento název.
Poprvé ho popsal profesor Karlovy univerzity Dr. Josef Mayer. Byl pojmenován Moldauthein. V roce 1836 byl přejmenován na moldavit. Český název vltavín dostal r. 1891 při příležitosti Jubilejní zemské výstavy v Praze, kde se objevily první broušené vltavíny zasazené do šperků.
Vltavíny jsou jediné Evropské tektity. Tektit = hornina, která vznikla při dopadu mimozemského tělesa, kdy se vlivem vysoké teploty jedna hornina přeměnila na novou horninu – přírodní sklo.
Vznik vltavínů se pojí s nárazem asteroidu, který dopadl na území dnešního Německa (Bavorska) před 14,5 miliony lety. Asteroid vytvořil Rielský kráter (průměr 24 km, hloubka 200 m). Úlomek asteroidu vytvořil mnohem menší Steinheimský kráter. Nárazem došlo k roztavení horniny, která byla nárazem vymrštěna vzhůru do vyšších vrstev atmosféry (většina východním směrem), ve vzduchu zchladla a na zem dopadla v podobě vltavínů. Odhaduje se, že mohlo vzniknout asi 20 miliónů kusů vltavínů o hmotnosti cca 300 tun.
Vltavíny mají charakteristickou strukturu povrchu, je to tzv. skulptace. Mohou obsahovat drobné bublinky. Také často obsahují mikroskopické inkluze oxidu křemičitého, tzv. lechatelierit. Jsou rozpustné v kyselině fluorovodíkové. Mezi tektity jsou unikátní, ostatní druhy tektitů jsou černé neprůhledné, výjimkou je libyjské pouštní sklo, které je nažloutlé. Vltavín nemá krystalickou strukturu, je amorfní.
Barva – zelená, hnědozelená, černozelená; průsvitný až průhledný
Výskyt – hlavní naleziště je na horním povodí řeky Vltavy mezi Prachaticemi a Trhovými Sviny, dále Morava – střední tok Jihlavy, Chebská pánev, Německo v okolí Drážďan, Rakousko, jihozápadní Polsko, Mělnicko, pískovna Praha Kobylisy
Legálně se vltavíny těží ve štěrkopískovém lomu v obci Chlum. Výkopy bez státního povolení jsou nelegální a jde o trestný čin. Vltavíny lze však volně sbírat povrchově se souhlasem majitele pozemku.
Největší sbírka vltavínů je v Národním muzeu v Praze, další jsou v několika muzeích České republiky a mnoho vltavínů je v soukromých sbírkách po celém světě.
Esoterika:
Je to kámen štěstí, hojnosti a plodnosti. Pomáhá nám hledat vlastní cestu. Zbavuje člověka tíživých myšlenek, rozvíjí tvořivost. Pomáhá léčit infekce, respirační onemocnění a chudokrevnost. Tlumí bolesti hlavy.
Čistit ve vlažné vodě, nabíjet na mírném Slunci nebo v noci za svitu Měsíce.
Astrologie – Blíženci, Rak, Kozoroh, Vodnář
Šperky:
Broušené vltavíny se často kombinují s diamanty. Vkládají se do (žlutého) zlata i bílého zlata (rhodiovaného). Pokud se berou šperky s vltavíny i jako investice, je lépe koupit šperk se surovým vltavínem, jelikož jeho hodnota bude vzhledem k omezené lokalitě a množství rychle stoupat.
V době secese po Jubilejní zemské výstavě, která vynesla vltavíny na výsluní, jejich obliba rychle vzrostla. Bohužel broušené jsou těžko k rozeznání od láhvově zeleného skla a tak se hromadně falšovaly. (Pravé se dají rozpoznat v řepkovém oleji, kde jsou viditelné ve vltavínu vlnky.)
V dnešní době se na trh často dostávají falešné „přírodní“ vltavíny z Číny, kde se sklo různě tvaruje, navrtává a leptá kyselinou chlorovodíkovou, aby se co nejvíce podobalo pravým kamenům.
V Jižních Čechách prý ženichové dávali šperk s vltavínem nevěstě jako důkaz svých hlubokých citů.
Winston Churchill prý nosil vltavín v kapse pro štěstí. Dalajláma a Richard Gere mají náramek s vltavínem.
Alžběta II. dostala od švýcarské vlády šperk z platiny, v jehož středu je přírodní vltavín, jenž je obklopen diamanty a černými perlami.
V našem E-shopu si můžete rovněž zakoupit náhrdelníky s vltavíny, jež jsou drátkovány chirurgickou ocelí technikou white writing.
Fakta:
CaCO3, uhličitan vápenatý, z latinského slova „calx“ = vápno
Po křemeni je nejrozšířenějším nerostem na světě. Vzniká na hydrotermálních žílách nebo chemickým srážením nebo sedimentací schránek mrtvých živočichů na mořském dně. Z vápence jsou celé hory, např. jižní vápencové Alpy. Nebo křídové útesy na německém ostrově Rujána. Stoupla-li v okolí vápencových ložisek teplota, např. hlubinným magmatem, krystaly kalcitu rekrystalizovali a vznikl mramor. Známé jsou také různobarevné terasy horkých pramenů v Yellowstonském národním parku v USA. Vlivem deště, který kalcit rozpouštěl a na jiném místě ho opět vylučoval, vznikly krápníkové jeskyně. Pěkné volné krystaly jsou vyhledávané sběrateli. Kalcit se detekuje pomocí kyseliny chlorovodíkové, při reakci bouřlivě šumí.
Využití – Stále vzácnější čirý dvojlomný islandský vápenec se používá na polarizační hranoly (nikoly). Mramor se používá na sochy a obklady. Vypálený vápenec se nejprve vyhasí ve vodě, potom se z něho s přidáním písku vyrábí malta na stavební práce. Je také surovinou pro výrobu cementu, používá se jako hnojivo, ve sklářském průmyslu se používá k homogenizaci taveniny. Je mnoho dalšího využití.
Barva – čirá, bílá, žlutá, červená, šedá, hnědá, modrá
Výskyt – Jižní Amerika, USA, severní a střední Afrika, Rusko, Arabský poloostrov, v ČR – poblíž Příbrami, Jýchymova, Prahy, v Moravském krasu, na Berounsku, na Českolipsku (v okolí Žandova, lokalita Pihel, Holý vrch, Špičák, Stráž pod Ralskem, Hamr na Jezeře)
Esoterika:
Bílý a čirý – Posiluje paměť a bystří rozum. Odstraňuje předsudky a zastaralé vzorce bránící našemu rozvoji. Posiluje kosti, čistí pleť, aktivuje imunitní systém. Mírní střevní a žaludeční potíže.
Žlutý – Zbavuje černých myšlenek a uklidňuje nervy. Podporuje k lepším výkonům a nápadům. Potlačuje lenost a nečinnost. Harmonizuje látkovou výměnu a nervový systém.
Oranžový – Působí proti depresi a syndromu vyhoření. Podporuje intuici, rychlé rozhodování, tvořivost a inspiraci. Pomáhá při žaludeční nevolnosti a křečích.
Růžový manganokalcit – Přitahuje bohatství a prosperitu. Probouzí mateřskou lásku. Upevňuje vztah mezi rodiči a dětmi. Odstraňuje různé psychosomatické obtíže.
Modrý – Pozvedává sebevědomí a víru v uskutečnění všech snů. Pomáhá správně formulovat myšlenky a volit správná slova tak, abychom docílili svého záměru.
Zelený – Uklidňuje mysl a pomáhá nám „urovnat si myšlenky“. Mírní přívaly vzteku. Zpomaluje příliš vysoké životní tempo. Ochraňuje před rakovinovým bujením.
Čistit proudem vlažné vody, nabíjet na křišťálu ve stínu.
Astrologie – Blíženci, Rak, Vodnář, Ryby
Historie:
Starověký Řím – Těžil se tzv. „zlatý onyx“, z kterého se tvořily sochy a mozaiky. Ovládali techniku hašení vápna a přípravu malty už kolem Kristova narození.
Šperky:
Kalcit je měkký minerál, velice náchylný na poškrábání. Šperky ukládat tak, aby nedošlo k poškození od jiného materiálu.
Fakta:
Al2SiO5, křemičitan hlinitý
Roku 1790 minerál pojmenoval německý geolog a mineralog Abraham Gottliebel Werner (narozený na území dnešního Polska) jako KYANIT, podle řeckého slova „kýanos“ = tmavomodrý.
Název je podobný s názvem prudkého jedu – kyanid draselný (cyankáli).
Roku 1801 minerál pojmenoval francouzský mineralog René Just Haüy jako DISTEN (dvojí síla), odvozením od řeckých slov „dis“ = dvakrát, „sthenos“ = síla. Má nestejnoměrnou tvrdost (4,5 rovnoběžně, 6 příčně), proto se obtížně brousí.
Používají se oba názvy.
Anizotropie – odlišné fyzikální vlastnosti látky v různých směrech
Vyskytuje se v břidlicích, rulách, křemenných žílách a pegmatitech. Zpravidla v protáhlých zploštěných deskách, které jsou tmavší uprostřed.
V kyselinách se nerozpustí, v plameni netaví, při 1200°C ztrácí barvu.
Používá se na výrobu ohnivzdorných a kyselinovzdorných materiálů a izolátorů.
Barva – světle modrá (nejběžnější), safírově modrá (nejcennější), čirá (nejvzácnější), černá (s obsahem grafitu), šedá, oranžová, žlutá, růžová, fialová, modrošedá
Výskyt – Brazílie, Nepál, Kambodža, Barma, Rusko, Slovensko (Brezno), v ČR – Bečov nad Teplou, Kutná Hora, Tábor
Esoterika:
Navozuje klid, harmonii a vyrovnanost. Zlepšuje soustředění a logické myšlení. Rozvíjí intuici a kreativitu. Vede své majitele k tomu, aby říkali pravdu. Povzbuzuje k vyjadřování a komunikaci. Ulevuje při problémech s hlasivkami a horními cestami dýchacími. Napomáhá k snadnějšímu hubnutí. Snižuje horečku a mírní bolest.
Nepotřebuje čistit, nenatahuje do sebe žádné negativní energie. Nabíjet na křišťálu na denním světle.
Astrologie – Blíženci, Střelec, Vodnář, Ryby
Šperky:
Kvůli proměnlivé tvrdosti se obtížně opracovávají. Broušené kameny jsou nádherné, dokáží konkurovat modrému safíru. V klenotnictvích není však příliš rozšířený. Kameny by neměly být čištěny ultrazvukem ani napařováním, vhodný je měkký hadřík a voda.
V našem e-shopu naleznete náhrdelníky ze surového nebo tromlovaného kamene. Náušnice, náramky a prsteny z kuliček kamene.
Fakta:
(Mg,Fe)2Si2O6
Je to pyroxen bohatý na železo – až 30%. Nerozpustný v kyselinách, snadno se taví.
Barva – hnědá, zlatá, bronzová; neprůhledný
Výskyt – Německo (u města Bad Harzburg v pohoří Harz), JAR (provincie Transvaal v přírodní oblasti Bushveld), Rakousko (u města Kraubath an der Mur ve Štýrsku), Brazílie, Indie, Rusko, Finsko, Srí Lanka, Čína, Kanada, USA, v ČR – Křemže, Hrubšice, Smrček
Esoterika:
Ochranný kámen, který vše negativní od svého majitele odráží pryč. Ve stresových situacích nám pomáhá zůstat v klidu a neztrácet nervy. Přináší do života jistotu, stabilitu, odvahu a rozhodnost. Pomáhá při vyrážkách, akné, oparech a vráskách. Podporuje vstřebávání železa do organismu.
Čistit v misce s vodou, nabíjet na křišťálu na denním světle.
Astrologie – Beran, Býk, Váhy, Střelec
Zajímavosti z historie:
Staří Egypťané – vyráběli z něho sošky a amulety
Antika – Řekové a Římané přikládali bronzit na tělo pro lepší hojení ran
Šperky:
V našem e-shopu možno zakoupit šperky z bronzitu.
Fakta:
(Mg,Fe)3(Si,Al)40 10(OH)2 . (Mg,Fe)3(OH)6
Odrůda klinochloru – vrstvený křemičitan. Vyskytuje se ve formě šupinkovité masy.
Kámen má optický efekt stříbrných andělských křídel.
Seraf – podle Starého zákona je to anděl nejvyššího řádu, který stráží Boží trůn
Barva – zelená, zelenošedá
Výskyt – Rusko – Sibiř – severně od Bajkalu – Irkutská oblast – povrchový důl na železnou rudu u města Železnogorsk-Ilimskij
Esoterika:
Je to ochranný kámen. Pomáhá člověku najít správnou životná cestu. Navozuje klid a harmonii. Pomáhá překonat citová zranění, naslouchat hlasu srdce a otevírá srdce lásce. Zahání noční můry. Je to pomocník pro uvolnění svalového napětí a při snižování tělesné hmotnosti. Potlačuje zimnici.
Astrologie – Panna, Střelec, Kozoroh, Vodnář, Ryby