Vak na záda s podšívkou

Potřebný materiál: vrchní látka 100 x 46 cm, podšívkovina 94 x 46 cm, nitě, guma šíře 2 cm – délka 14 cm, šňůra 4 m.

Potřebné nářadí: šicí stroj, nůžky, krejčovský metr, krejčovská křída, špendlíky, žehlička, jehla, zavírací špendlík.

Nákres

Bez na´zvu-1

1. Ustřihnout vrchní látku o velikosti 100 x 46 cm (zde použit pevnější směsový materiál PES + Ba). Ustřihnout dva díly látky na podšívku o velikosti 47 x 46 cm (zde použit polyester, může být i bavlna). Možno látky předem vyprat – vysrážet.

2. Všechny díly oentlovat (nebo na stříhání použít zubaté nůžky).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

3. Na lícovou stranu kratší strany vrchní látky položit jeden díl podšívky a našpendlit (podélně či příčně, tak jak je kdo zvyklý). Totéž udělat i na druhé straně kratší strany.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

4. Díly látky sešít. Totéž udělat i na druhé straně.

04menší

5. Sežehlit oba švy ke straně podšívky.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

6. Nyní připravit začištění budoucího tunýlku. V místě, kde jsou sešity látky k sobě, zahnout 1 cm látky do rubu. Našpendlit. Od švu si křídou označit 4 cm. Totéž udělat i u zbývajících tří vyustění budoucího tunýlku.

06menší

7. U všech čtyř začištění budoucího tunýlku sešít od švu ke značce 4 cm. Niť zatáhnout do rubu, zavázat, ustřihnout.

07menší

8. Těsně za švem látku z obou stran nastřihnout. Totéž udělat i u ostatních začištění tunýlku.

08menší

9. Nastřižení možno oentlovat, ale není to nutností.

09menší

10. Ustřihnout si dva kousky gumy po 7 cm o šířce 2 cm. Oentlovat. To budou budoucí poutka.

10menší

11. Vrchní látku přeložit lícem k líci a našpendlit. Totéž udělat i na druhé straně.

11menší

12. Od spodního okraje naměřit 1 cm a označit krejčovskou křídou. Poutko z gumy přeložit v půli a vložit mezi látky od křídové značky. Sešpendlit. Stejně postupovat i na druhé straně.

12menší

13. Sešít od spoda vaku až k budoucímu tunýlku. Opět sešít i druhou stanu.

13menší

14. Při šití v místech s poutky se ještě jednou vrátit tam a zpět, aby dobře držela.

14menší

15. Nyní přeložit podšívku lícem k líci a sešpendlit, a to asi od jedné třetiny spodku vaku. Totéž na druhé straně.

15menší

16. Po sešití z obou stran vznikl na spodku podšívky vaku otvor, kterým se celý vak obrátí na líc.

16menší

17. Vak otvorem obrátit na líc. V ruce (případně na stroji) otvor sešít. Podšívku zastrčit dovnitř vaku.

17menší

18. Teď vypracovat oba tunýlky. Od vrchní strany ke švu naměřit 2 cm. Našpendlit.

18menší

19. Těsně nad nasazovacím švem prošít.

19menší

20. Připravit si 2 x 2 m šňůry. Čím širší, tím lepší.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

21. Navléknout šňůru pomocí zavíracího špendlíku do tunýlků. Nejprve do jednohu z tunýlků.

21menší

22. Potom do druhého tunýlku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

23. Šňůra vyleze na stejné straně, kde se s navlékáním začalo, jenom v druhém tunýlku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

24. Navléknout i druhou šňůru stejným způsobem, jenom z druhé strany.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

25. Jeden konec šňůry prostrčit poutkem a zavázat na uzel s druhým koncem. To stejné provést i na druhé straně vaku s druhou šňůrkou.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

26. Vak je hotový. Stačí jen zatáhnout za všechny čtyři šňůry najednou a otvor nahoře se stáhne.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pokud se na šití necítíte nebo nemáte příliš času, můžete si vaky a tašky zakoupit v našem E-shopu: www.aklapava v sekci: Tašky a vaky.

Publikováno v Návody | 3 komentářů

Zoisit

Fakta:

Je pojmenován po slovinském podnikateli a vědci baronu Sigmundu Zoisovi von Edelstein.

Barva: světle zelená průhledná, může být i v jiných barvách

Výskyt: Na všech kontinentech. První nález je z oblasti Saualpe v Rakousku. Velké krystaly pocházejí z oblasti Alchuri v Pakistánu. V ČR se nachází na Chebsku, v Krušných horách, v Příbramském revíru atd.

Anyolit: Neuznaný název pro horninu složenou ze světle zeleného zoisitu, tmavě zeleného až černého pargasitu, černého živce, červeného rubínu, růžového thulitu. Hornina nemusí vždy obsahovat všechny tyto minerály. Název je odvozen od masajského slova anyoli = zelený. Tato hornina je také známa pod názvem rubín v zoisitu. Nejznámější naleziště je oblast Longido v Tanzánii. Podobný kámen je rubín ve fuchsitu, fuchsit má však tvrdost pouze 2 – 3 a mívá modré kroužky kolem rubínů, kdežto zoisit má tvrdost nejméně 6 a kroužky kolem rubínů nemá.

Tanzanit: Modrá až fialová (přítomnost vanadu) průhledná varianta zoisitu. Jediné naleziště je v národním parku Arusha v Tanzánii. Protože přírodní je vzácný, vyrábí se pomalým zahříváním hnědého zoisitu (teplo mění oxidační stav vanadu). Obě varianty jsou však stejně drahé. První, kdo si všimli, jak získat modrý zoisit, byli masajští pastevci, když viděli, jak blesk zapálil oheň, který zahřál hnědý zoisit. Byl používán jako náhrada safíru.

Thulit: Růžově zbarvená (obsah manganu) odrůda, poměrně vzácná. Mnoho krystalů je skvrnitá (bílý kalcit). Pojmenován podle bájného severského ostrova Thule. Jeho naleziště jsou v Norsku, Namíbii, Austrálii, Severní Karolíně v USA.

 

Esoterika:

Přeměňuje negativní energii v pozitivní. Pomáhá zvládnout obtížné životní situace a stresové stavy. Zahání letargii, pomáhá k vyjádření potlačovaných citů a pocitů. Má detoxikační účinky, neutralizuje překyselení organismu, potlačuje záněty. Posiluje imunitní systém a podporuje regeneraci buněk. Léčí nemoci vaječníků a varlat, zvyšuje plodnost. Kámen působí pomalu, měl by se nosit na kůži po delší dobu.

Vhodný pro znamení zvěrokruhu: Rak, Lev, Panna, Střelec, Vodnář

 

Šperky:

V polovině šedesátých let minulého století americká firma Tiffany dala název modrému zoisitu – tanzanit a obratnou obchodní politikou ho vynesla na výsluní. Jeho tržní hodnota je velice vysoká.

PM064

Publikováno v Minerály | 4 komentářů

Porcelanit

Fakta:

Je to hornina, která vznikla vypálením jílu při působení horkého magmatu.

Erdbrand = porcelanit vzniklý při vyhoření uhelných slojí

Nazývá se také „porcelánový jaspis“.

Barva: Pestrobarevný (šedá, hnědá, červená, oranžová …) s krajinkovou kresbou. Základní rys – černé stromečkové útvary způsobené oxidy manganu. Šedý – lokalita Bučník ČR

Výskyt: Irsko, Brazílie, Čína; u nás na Uherskohradišsku, Mostecku, Mladoboleslavsku, Kutnohorsku, na Čeřovce v Jičíně,

Esoterika:

Podporuje kreativitu, inspiraci, koncentraci a je tedy velice vhodný pro umělce. Napomáhá ke zdárnému dokončení plánů. Oslabuje negativní energie. Reguluje překyselení, zmírňuje menstruační bolesti, pomáhá při nízkém krevním tlaku, kožních nemocech a chronickém únavovém sydromu.

Pro znamení zvěrokruhu – Býk, Lev, Panna, Kozoroh

Zajímavosti z historie:

Neolit – Naleziště na Kunětické hoře sloužilo lidem v okruhu sta kilometrů jako zdroj porcelanitu na výrobu nástrojů a hrotů k šípům.

20. století – V padesátých až sedmdesátých letech se porcelanit z Medlovického lomu na Uherskohradišsku používal na zpevnění místních komunikací.

PM061

Publikováno v Minerály | Zanechat komentář

Granát

Fakta:

Granáty patří do skupiny křemičitanů. Existuje mnoho odrůd, zde však uvádím pouze ty, které používáme na naše šperky. Všechny krystalují v krychlové soustavě, nejčastěji v tvaru kosočtverečného dvanáctistěnu a deltoidového čtyřiadvacetistěnu. Jméno pochází z latinského granum = zrno.

Pyrop: Mg3Al2(SiO4)3 Název je odvozen z řeckého slova pyropos = ohnivý. Náš Český granát též patří do odrůdy pyrop. České granáty mají průměrně velikost 5 mm a jsou v drahokamové kvalitě. Pyropy ve světě jsou mnohem větší, ale většinou v horší kvalitě.

Almandin: Fe3Al2(SiO4)3 Své jméno dostal podle starověké brusírny drahokamů Alabanda v Turecku, kde se granát těžil i zpracovával.

Rhodolit: Směs pyropu a almandinu.

Grosulár: Ca3Al2(SiO4)3 Název je odvozen z latinského slova grossularia = angrešt. Je mnoho pododrůd, které se liší zbarvením a také mnoho obchodních názvů grosuláru podle nalezišť.

Barva:

Pyrop – krvavě rudá až černá; průsvitný

Almandin – sytě červená s odstínem do fialova, červenohnědá, hnědočerná

Grosulár – světle zelená, jantarově žlutá, sytě hnědá, sytě růžová; průsvitný i neprůhledný

Výskyt:

Pyrop – Jihoafrická republika, Tanzanie, Arizona v USA, Jarutsko na Sibiři v Rusku,             Brazílie, atd. V Čechách – České středohoří, u Nové Paky v Podkrkonoší, atd.

Almandin – Srí Lanka, Indie, Mongolsko, Jihoafrická republika, Madagaskar, Aljaška, Brazílie, USA, Rakousko, Norsko, Rusko, Česko

Rhodolit – Srí Lanka, Zimbabwe, Keňa, Tanzánie

Grosulár – Jihoafrická republika, Tanzánie, povodí řeky Tsavo v okolí Kilimandžára v Keňi, Bavorsko v Německu, Itálie, Rumunsko, Sibiř v Rusku, Pakistán, Kanada, Elba, Mexiko, Indie, Srí Lanka, atd. V Čechách v Žulové ve Slezku, Obří důl v Krkonoších, Hazlov u Chebu, atd.

Esoterika:

Má silnou schopnost dodávat energii. Varuje před blížícím se nebezpečím a od pradávna se používá jako amulet. Podněcuje k veselosti a dobré náladě. Skrývá v sobě i určitého raracha, který podněcuje k iluzi a vidině a majitele tak napálit.

Pyrop: Podněcuje vůli k životu. Podporuje tvůrčí schopnosti, zejména rukodělné. Zvyšuje charisma. Podporuje krevní oběh, léčí zažívací trakt, pomáhá při bolesti v krku a pálení žáhy.

Almandin: Má silné regenerační účinky. Probouzí v člověku štědrost a schopnost soucitu. Pomáhá vstřebávat ze střev železo. Posiluje zrak, pomáhá při léčbě jater a slinivky břišní.

Grosulár: Učí nás řešit vypjaté situace s klidem, dostatečně odpočívat a relaxovat. Pomáhá v řešení problémů při soudních sporech. Podněcuje spolupráci a komunikaci při práci v týmu. Ovlivňuje tvorbu a růst kostí, je účinný při osteroporóze, pomáhá při revmatismu a artritidě. Napomáhá vstřebávání vitamínu A. Má blahodárný vliv na sliznici a kůži. Podporuje ledviny. Zvyšuje plodnost.

Podle astrologie ke znamením zvěrokruhu – Beran, Lev, Štír, Střelec, Kozoroh, Vodnář

Zajímavosti z historie:

Středověk – Věřili, že může rozehnat morovou nákazu.

Indie – Od dávných dob do teď věří, že granáty s vyrytým symbolem slunce nebo lotosu přináší svému majiteli zdraví, bohatství a úspěch. Naproti tomu s obrazem býka, šakala, vrány, supa nesoucí rybu přináší nemoc, ztrátu majetku a smrt.

Šperky:

Nález bronzových šperků u Třebenic dokládá, že již v 11. století znali Český granát. V muzeu v Hradci Králové mají tzv. Eliščin pás z 15. stol. posázený Českými granáty. Prokazatelně se České granáty brousily v Praze již po roce 1590. Svoji světovou roli nastoupil Český granát za vlády císaře Rudolfa II., většina šperků z této doby je však v zahraničních sbírkách.  V 18. a 19. stol. byl Český granát nejoblíbenější kámen českého lidového šperku, brousil se v mnoha dílnách v Českém ráji. V současné době je největší výrobce šperků s Českými granáty firma Granát Turnov, která je i vlastníkem práva těžby v povrchovém dole Podsedice nedaleko Loun v Českém středohoří, kde se těží granáty již od roku 1954.

PM059

 

Publikováno v Minerály | Zanechat komentář

Měsíční kámen

Fakta:

Mléčně zakalená odrůda draselného živce – KAlSi3O8

Zvaný Adular – podle alpského masivu Adula ve Švýcarsku, kde byl poprvé určen

Charakteristický adularescencí – optický jev je způsoben interakcí mezi světlem a vnitřní mikrostrukturou minerálu.

Národním kamenem Srí Lanky a Floridy (na Floridě není žádné naleziště, ale symbolizuje, že první lidé na Měsíci byli z Floridy).

Barva: čirá, bílá, krémově bílá, lehce oranžová, modrošedá. Průsvitný.

Výskyt: Barma, Srí Lanka, Indie (hlavní dodavatel pro Evropu), Rusko, Brazílie, Austrálie,                Mexiko, USA, Tanzánie, Madagaskar

Esoterika:

Přitahuje lásku, řeší problémy mezi milenci. Uchovává mladistvý vzhled a přístup. Je kamenem nových začátků – pomáhá člověku pochopit, že změna je k životu nezbytná. Je také ochranným kamenem cestovatelů. Utišuje rozbouřené city, zklidňuje hyperaktivní děti. Vytahuje na povrch věci uzavřené dosud v podvědomí. Pomáhá při nespavosti. Pomáhá při početí, těhotenství, porodu a kojení. Snižuje nerovnováhu a napětí spojené s menstruací, upravuje hormonální cyklus a pomáhá při potížích v menopauze. Eliminuje přebytečnou vodu v organizmu, tím pomáhá lidem s otoky. Uklidňuje žaludek a zvyšuje vstřebávání živin. Příznivě působí na vlasy a kůži.

čištění: proudem vlažné tekoucí vody

nabíjení: měsíčním světlem

Podle astrologie je kamenem pro znamení zvěrokruhu – rak, štír, kozoroh, ryby

Zajímavosti z historie:

Arabské kultury – byl symbolem plodnosti, proto si jej ženy vkládaly do spodního prádla

Indie – novomanželé si vyměňovali manželský slib nad kameny nabitými světlem Měsíce                  v úplňku, aby jim zajistil věčnou lásku a věrnost tak dlouho, dokud Měsíc bude stát                na obloze. Dnes je to stále kámen přinášející štěstí a ochranu jeho nositele.

PM045

Publikováno v Minerály | Zanechat komentář

Chalcedon

Fakta:

Varianta křemene (SiO2), kterou tvoří mikroskopické shluky velmi jemných a těsně k sobě přiložených vláken, zrn a tyčinek. Navenek se jeví jako celistvý, jelikož vznikl vykrystalizováním z křemité rosolovité hmoty. Tvoří buď vrstvy nebo kulovité (sférolity) a krápníkové agregáty.

Název má podle starověkého naleziště, zaniklého přístavního města Chalkédón (v češtině Kalchédón, Chalkedon či Chalcedon), které leželo v království Bithýnii a zároveň bylo římskou (megarskou) provincií, ležící na severovýchodě Malé Asie. Nyní je to městská část Istanbulu s názvem Kadiköy.

Barva: bílá, šedá, šedomodrá, světle modrá, nejčistší je bezbarvý nebo namodralý,                              průsvitný až neprůsvitný, bývá charakteristický vlnitými pruhy

Výskyt: Namibie, Brazílie, Indie, Jižní Afrika, Rusko, USA, Slovensko, Uruguay, Rakousko,                Island, Mexiko, Velká Británie, Nový Zéland, Turecko, Maroko, v ČR –                                    Podkrkonoší: Doubravice, Železnice, Nová Paka, Frýdštejn, Kozákov, Levín.                            Ahníkov u Klášterce nad Ohří (růžovofialové odstíny), Rudice u Blanska, Bohutín u                Šumperku, Chomutovsko, Litošice, okolí Příbora

Esoterika:

Odstraňuje trému, koktání a pomáhá uspořádat tok myšlenek. Vhodný při zkouškách, pracovních pohovorech, přednáškách a referátech. Zvyšuje schopnost učení jazyků. Uklidňuje přetížené nervy, pocity neklidu a citová vzrušení. Pomáhá v obtížných situacích při pocitech beznaděje a posiluje naši víru v lepší zítřky. Učí nás brát život takový jaký je, se vším všudy a nezatěžovat se malichernostmi. Vyvolává touhu počínat si laskavě a štědře. Dokáže dodat hravost dětem. Pomáhá při léčbě horních cest dýchacích, při bolestech v krku, při chrapotu, potížích s hlasivkami a ovlivňuje činnost štítné žlázy. Pomáhá bojovat proti usazování minerálů v cévách a zabraňuje rozvoji aterosklerózy. Zvyšuje tvorbu mateřského mléka. Snižuje příznaky demence a senility. Čistí plíce od cigaretových nečistot.

čištění: proudem vlažné tekoucí vody

nabíjení: měsíčním světlem

Podle astrologie je kamenem pro znamení zvěrokruhu – Blíženci, Rak, Střelec, Kozoroh

Zajímavosti z historie:

Pravěk – používán na výrobu nástrojů

Starověký Egypt – používán jako šperkový kámen

Antika – kámen řečníků a politiků, pomáhal jim překonávat trému a ostych. Před                                  projevem si jej vkládali pod jazyk nebo ho drželi při projevu v dlani. Také věřili,                      že kdo na něj dýchne a dotkne se ho jazykem, bude nadán darem výřečnosti.

PM044

Publikováno v Minerály | Zanechat komentář

Čaroit

Fakta:

Vzácný minerál, těží se pouze v jedné oblasti. Objeven poměrně nedávno. Křemičitanový silikát, fialová barva je způsobena manganem. Chemicky i vzhledově proměnlivý. Jeho textura je jemně vláknitá nebo zrnitá, po vyleštění až perleťový. Obsahuje křemík, hliník, baryum, stroncium, sodík, železo, mangan a jiné látky. Ve struktuře se často nacházejí i další příměsi, např. čirý křemen, černý pyroxen a další. V hornině, ve které se čaroit nachází, bylo nalezeno přes 40 vzácných minerálů a prvků, z toho několik do doby nálezu čaroitu zcela neznámých.

Barva: od světlé lila po temně fialovou; s bílým, černým, hnědým žíháním; neprůhledný

Výskyt: ložisko Sirenevyj Kameň, na soutoku řek Chara a Takko, na pomezí Jakutské a                      Irkutské oblasti, na Sibiři, v Rusku

Esoterika:

Silný kámen pro překonávání strachu a samoty. Dodává energii vyčerpanému organismu. Proměňuje negativní energii v hojivou sílu. Negativní emoce, jako je hněv a strach, proměňuje na pozitivní pocity. Posiluje vnitřní sílu, odvahu, asertivitu. Potlačuje stres, obavy, posedlost, frustraci. Navozuje klid, harmonii, uvolnění od upjatosti. Má blahodárný vliv na oči, srdce, slinivku břišní. Reguluje krevní tlak. Napravuje játra poškozená alkoholem. Dodává inspiraci, kreativitu, duchovní růst. Pročišťuje auru a ukazuje způsob nápravy karmických předurčení. Prostřednictvím kamene se můžete telepaticky spojit s blízkými, kteří bydlí daleko.

Podle astrologie je kamenem vhodným pro znamení – Panna, Štír, Střelec, Vodnář, Ryby

Zajímavosti z historie:

r. 1948 – při geologickém průzkumu jej objevili manželé Rogevovi

r. 1977 – poprvé byl představen veřejnosti na mezinárodním filmovém festivalu v Moskvě,                 hlavní cena byla zhotovena z čaroitu (zeměkoule a podstavec)

r. 1978 – oficiálně dostal jméno, podle řeky Chara (Čara), Charoite (Čaroit)

Šperky:

V Rusku je čaroit velice žádaným materiálem nejen pro šperkařské práce, ale vyrábí se z něho i jiné luxusní zboží jako jsou hodinky, sošky, svícny, vázy, amulety.

Publikováno v Minerály | Zanechat komentář

Rohovec

Fakta:

Nazývá se též SILICIT nebo PÁSKOVANÝ PAZOUREK.

Sedimentární hornina mořského původu. Horninu tvoří střídavě dvě vrstvy, tmavý proužek = pazourek – krypto krystalická forma oxidu křemičitého (SiO2), světlý proužek = kašolong – směs chalcedonu a opálu (mikroporézní – nasává vodu). Nachází se v tzv. hnízdech v mořských vápencích. Koule nebo šišky rohovce mají na povrchu vrstvu křídy, ve které často bývají zkameněliny.

Je to houževnatý kámen, na lomu velice ostrý. Je příjemný na dotek, jakoby hedvábný.

Je polským národním kamenem.

Barva: světlé proužky – od světle krémové barvy po béžovou                                                                  tmavé proužky – tmavě šedá nebo tmavě hnědá barva

Výskyt: několik nalezišť v Polsku, např. Tarnobřeh u Sandoměře

Esoterika:

Je kamenem optimismu. Prohlubuje mezilidské vztahy, podporuje komunikaci, vnáší smír, optimismus a toleranci. Utvrzuje partnerské, sourozenecké a rodičovské vztahy. Dodává energii a vitalitu, odstraňuje únavu, uklidňuje, zmírňuje bolesti svalů po nadměrné fyzické námaze. Podporuje krevní oběh a práci ledvin.

Podle astrologie je vhodným pro znamení zvěrokruhu – Beran, Býk, Rak, Lev, Štír

Zajímavosti z historie:

Neolit – těžil se v hlubokých šachtách s velkými komorami a dopravoval po celé Evropě                     jako luxusní surovina na výrobu nástrojů a zbraní

Šperky:

Pro šperkařské využití jej v roce 1972 znovu objevil zlatník Cezary Lutowicz ze Sandoměře.

Poláci darovali náhrdelník s rohovcem anglické královně Alžbětě.

PM065          PM068

Publikováno v Minerály | Zanechat komentář

Historie a způsoby rytí skla

 

HISTORIE RYTÉHO SKLA

 

Rytí skla je velmi stará technika. Její počátky sahají až do roků př. n. l.

Pro rytí skla se až do konce 19 století používal název řezané sklo.

Na začátku našeho letopočtu dosáhla technika řezaného skla v Římě vysoké úrovně.

Dochované památky dokazují, že po technické stránce se jedná o velmi dobré provedení

i s porovnáním s dnešními technikami.

 

Dochované památky:

síťkové poháry Diakrety

- přelom letopočtu

- dvouplášťové poháry, které jsou vyřezány ze silnostěného tvaru

 

Portlanská váza

- 1 století n. l.

- amfora z modrého skla přejímaná opálem, zdobená figurální reliéfní řezbou v opálové vrstvě

 

Lykurgův pohár

- 3 století n. l.

- figurální řezba je provedena technikou diakret

 

Z období středověku se zachovalo 12 skleněných reliéfně řezaných číší – Číše sv. Hedviky. Vznikly v 11. – 12. století v Egyptě. Tyto číše jsou zdobeny reliéfní kresbou stylizovaných zvířecích motivů a ornamentů.

V 15. století dosáhla technika řezání skla vrcholné řemeslné zručnosti v Itálii. Řezba byla prováděna do horského křišťálu a jiných polodrahokamů.

Na přelomu 16. – 17. století začal v Praze působit Caspar Lehmann, zakladatel českého řezaného skla. Lehmann převedl řezbu z horského křišťálu zpět na sklo. Vedly ho k tomu dva důvody – horský křišťál se stával stále méně dostupný, cena velmi vysoká a utavili křišťálové sklo, kterým bylo možno horský křišťál nahradit.

Mezi nejznámější práce Lehmanna patří: Portrét saského kurfiřta Christiana a číše s postavami s alegoriemi Potestas, Nobilitas a Liberalitas.

Po této době přichází úpadek sklářských dílen způsoben 30letou válkou. Po válečném období následuje slavná doba našeho sklářství a to především zásluhou bohatě řezaného, rytého a broušeného skla. Tyto techniky pomohly českému sklu k světové slávě a český skláři zastínili svými výrobky tehdejší krásu benátského skla.

Počátkem 19. století přichází útlum sklářství. Na severu Čech však dochází k rozvoji rytého skla. Nejvýznamnější řezáč byl Dominik Bimann. Vynikl hlavně jako portrétista. O vysokou úroveň skla se zasloužil i Ludwig Lobmeyr, který koupil závod v Kamenickém Šenově.

Do počátku 20. století se zabývali zušlechťováním skla hlavně Němci. Teprve zásluhou sochaře Josefa Drahoňovského, který učil v Praze na Umprum, a od roku 1920 sklářskou školou v Železném Brodě, začali být vychováváni první čeští skláři a výtvarníci řezaného skla.

 

 

ZPŮSOBY RYTÍ SKLA

 

- prvním známým způsobem je přidržování pazourkového nebo smaragdového rydla k otáčející se nádobě, tímto způsobem se prováděli různé linky po obvodu skla

- dalším způsobem bylo již roztáčení kotoučku, na který se nanášelo brusivo, pomocí smyčcového pohonu. Řezány byli motivy rostlinné, geometrické a figurální.

- na přelomu 16. a 17. století Caspar Lehmann upravil kamenorytecký stroj na zařízení, které bylo podobné starším druhům dnešních ryteckých strojů. Tyto stroje byli poháněny šlapáním, větší dílny využívali vodní sílu

- dnes jsou používány rytecké stroje s řemenicemi, nebo stroje s regulačním zařízením bez nutnosti vícestupňových řemenic

 

 

Druhy rytin:

 

 • Rytina hloubková- mělká nebo hluboká

  - rytina je vyhloubena pod okolní povrch skla

 • Rytina reliéfní- vystupuje nad okolní povrch skla
 • Rytina linková- je složena z linek a řezů, některé části mohou být vymatovány
 • Rytí skla volným brusivem- je to tradiční technika – rytí měděným kotoučkem

  - sklo je odebíráno volným brusivem tak, že toto brusivo nanášíme na otáčející se měděné kotoučky

  - brusivo se nanáší na kotoučky v podobě směsi brusiva a petroleje

 • Rytí vázaným brusivem- tento způsob je také označován jako rytí na vodě nebo kamenorytina

  - provádí se na kotoučcích karborundových, diamantových, elektritových

 

 

Kotoučky na rytí skla:

- měděné, diamantové, karborundové, elektritové

 

Kotoučky na leštění skla při rytí skla

- nejčastěji se používají plstěné a polpurové, dále dřevěné, samoleštící, cínové

 

 

Leštící prostředky:

 

 • pemza- používá se v první části leštění

  - je to pórovitá hornina vulkanického původu, která vzniká při rychlém chladnutí lávy

  - přírodní

 • trypl- získává se z rosivkové zeminy, která je tvořena krunýřky odumřelých rosivek

  - přírodní

 • cerox- zdroj pro výrobu je minerál monazit, který se získává z mozaitových písků

  - vysoká cena

  - umělý

 

napsala: Klára Drahoňovská

IMG_5610

Publikováno v Ryté sklo | Zanechat komentář

Harmonizující, dekádové a prospěšné kameny podle astrologie

V přehledu uvádíme pouze kameny, které používáme do našich šperků.

Podle některých esoteriků je však lépe vybírat kámen podle účinků, které od něho požadujeme, než podle znamení zvěrokruhu.

 

BERAN  21.3. – 20.4.

ametyst, avanturín, granát, hematit, jaspis červený a brekciový, karneol, magnezit, porcelanit, rodochrozit, rohovec, rubín, tygří oko

 

BÝK  21.4. – 21.5.

achát mechový, citrín, chryzokol, malachit, rohovec, růženín, smaragd

 

BLÍŽENCI  22.5. – 21.6.

achát mechový, akvamarín, citrín, chalcedon, jaspis žlutý, karneol, křišťál, křišťál se skorylem, tygří oko

 

RAK  22.6. – 22.7.

amazonit, avanturín, chalcedon, karneol, magnezit, měsíční kámen, nefrit, rodochrozit, rohovec, rubín, růženín, smaragd, zoisit

 

LEV  23.7. – 22.8.

citrín, granát, karneol, křišťál, porcelanit, rodochrozit, rohovec, rubín, sluneční kámen, smaragd, tygří oko, zoisit

 

PANNA  23.8. – 22.9.

achát mechový, amazonit, ametyst, citrín, čaroit, chryzokol, karneol, lapis lazuli, porcelanit, sodalit, tygří oko, zoisit

 

VÁHY  23.9. – 23.10.

achát krajkový, akvamarín, chryzokol, jaspis červený a brekciový, lapis lazuli, magnezit, malachit, nefrit, obsidián, růženín, sluneční kámen

 

ŠTÍR  24.10. – 22.11.

achát krajkový, čaroit, granát, hematit, jaspis červený a brekciový, křišťál se skorylem, malachit, měsíční kámen, obsidián, rodochrozit, rohovec, rubín

 

STŘELEC  23.11. – 21.12.

ametyst, avanturín, čaroit, granát, chalcedon, chryzokol, lapis lazuli, obsidián, sodalit, tyrkys, zoisit

 

KOZOROH  22.12. – 20.1.

ametyst, granát, hematit, chalcedon, křišťál, křišťál se skorylem, měsíční kámen, obsidián, porcelanit, sluneční kámen

 

VODNÁŘ  21.1. – 20.2.

akvamarín, amazonit, čaroit, granát, chryzokol, jaspis žlutý, magnezit, sodalit, tyrkys, zoisit

 

RYBY  21.2. – 20.3.

achát krajkový, akvamarín, ametyst, čaroit, jaspis žlutý, magnezit, měsíční kámen, nefrit, sluneční kámen, tyrkys

Publikováno v Přehledy | Zanechat komentář