Skolecit a stilbit

Článek se připravuje.

PM199_skolecit_a_stilbit

 

Publikováno v Minerály | Komentáře nejsou povoleny

Amonit

Článek se připravuje.

PM198_amonit

 

Publikováno v Minerály | Komentáře nejsou povoleny

Ocel

Nerezové oceli nejsou antialergenní proto, že by neobsahovali nikl, ale díky tzv. pasivní vrstvě, která vzniká reakcí vzdušného kyslíku s atomy chromu. Vzniká tak mikroskopická vrstva oxidu chromitého, který zabraňuje další oxidaci.

Nerezová ocel OSTEO – výroba chirurgických a zubních implantátů

Nerezová ocel AISI 316L – výroba chirurgických nástrojů (švédská ocel)

Nerezová ocel AISI 304 – používá se v potravinářském průmyslu

Nerezová ocel AISI 201 – vyvinutá pro úsporu nákladů jako alternativa za nerezovou ocel 304. Je však o něco méně odolná vůči korozi. Část niklu je zde nahrazena manganem a dusíkem. Používá se na výrobu nádobí.

Publikováno v Kovy | Komentáře nejsou povoleny

Chiastolit

Fakta:

Atraktivní odrůda andalusitu Al2(SiO4)O, (křemičitan hlinitý). Krystaly andalusitu vytěsňují černé inkluze grafitu, na průřezu tvoří obraz maltézského kříže. Jméno dostal podle podobností kříže s řeckým písmenem „chí“ (X), lithos = kámen. Prvním písemným záznamem je kresba holandského geografa Johannese De Leata z r. 1648. Oficiální popis však učinil v r. 1754 španělský  kněz a paleontolog José Torrubia (andalusit popsán až o 44 let později).

Barva: hnědá, šedá, růžová, béžová, černá

Výskyt: Čína, Belgie, Španělsko, Francie, Austrálie, Rusko, Brazílie, Chile, USA

 

Esoterika:

Je to ochranný kámen. Je kamenem klidu a harmonie. Rozhání negativní myšlenky. Učí nás, abychom před svými protivníky neutíkali, ale postavili se jim čelem. Při pocitech beznaděje posiluje naši víru a vytrvalost. Navozuje nám klidný spánek. Ulevuje při obtížích s pohybovým ústrojím – s klouby, vazivy, kostmi. Zmírňuje překyselení, snižuje horečku. Podporuje tvorbu mléka u kojících matek.

Čistit vodou, nabíjet na slunci.

Astrologie – Býk, Blíženci, Váhy

 

Zajímavosti z historie:

16. století – Říkalo se mu „křížový kámen“ a přinášeli si ho poutníci ze Svatojakubské pouti (síť 12 cest), vedoucí ke Katedrále sv. Jakuba ve městě Santiago de Compostela v severozápadním Španělsku. Vedle lastury hřebenatky (svatojakubská mušle – vieira) sloužil jako amulet se symbolickým náboženským významem.

17. století – Kolonisté usazující se ve městě Lancaster ve státě Massachusetts v USA z něho dělali knoflíky a také ho posílali do Anglie. Tam se stal populární i mezi královskou rodinou.

 

Šperky:

V našem E-shopu: www.aklapava.cz možno zakoupit šperky pro ženy i pro muže z chiastolitu.

PM157_chiastolit

 

Publikováno v Minerály | Komentáře nejsou povoleny

Kuchyňská souprava

Souprava se skládá z podložky pod horký hrnec nebo teplý talíř z mikrovlnky, dvou chňapek na pečící plech nebo ucha hrnce, chňapky na pokličku nebo hrnec.

Na látkové díly je možné použít čistě bavlněnou látku nebo směsovou. Jako výplň použít vatelín Arachné 300g/m2. Látku i vatelín předem vyprat, aby se při praní hotový výrobek už nesrážel.

Návod na šití:

1)

Nastříhat díly z látky:

2 ks – průměr 25,5 cm

4 ks – průměr 18,5 cm

2 ks – půl kruhu o průměru 18,5 cm, v místě přepůlení přidat 1 cm

Nastříhat díly z vatelínu:

2 ks – průměr 23 cm

5 ks – průměr 16 cm

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

2) Látkové díly oentlovat.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

3) Ustřihnout 4 ks šňůry PES nebo bavlna o délce 10 cm.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

4) Látkové díly jednoho většího kolečka a dvou menších koleček našpendlit tak, že je položit lícem k sobě, do každého vložit přeloženou šňůrku na pověšení. Díly nejmenší chňapky položit také lícem k líci, ale každý díl zvlášť a pouze do jednoho vložit šňůrku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

5) Kulaté díly sešít po obvodu asi 1 cm od kraje, ve spodní části ponechat otvor. U nejmenší chňapky sešít rovné okraje obou dílů asi 0,5 cm od okraje.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

6) Vnitřní díl nejmenší chňapky otočit na líc, vložit do vnějšího dílu, našpendlit lícem k líci po obvodu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

7) Sešít po obvodu asi 1 cm od kraje, ponechat otvor na otočení a naplnění.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

8) Díly otočit na líc. Vždy dva díly náplně trochu sestehovat k sobě (stehy ponechat). Díly naplnit výplní.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

9) V případě nejmenší chňapky náplň sešít ručně do kornoutku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

10) Potom též vatelín vložit dovnitř.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

11) Otvory ručně sešít. Všechny díly asi 1,5 cm od okraje proštepovat (možno si pomoci předšpendlením).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

12) Větší dvě chňapky přeložit v polovině a označit si asi 4 cm. Po tuto linii sešít v kraji a ve štepování k sobě.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A je hotovo.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kuchyňské soupravy je možno si i zakoupit: www.aklapava.cz

 

Publikováno v Návody | Komentáře nejsou povoleny

Opál

Fakta:

SiO2.nH2O

Název má tento minerál buď z latinského slova „opalus“ = dráhý kámen nebo z řeckého slova „opallios“ = viděti změnu

Je nerozpustný v kyselinách, výjimkou je kyselina fluorovodíková. Při zahřátí ztrácí vodu a nakonec se rozpadne na křemen. V ultrafialovém světle má žlutou či zelenkavou fluorestenci.

Nově vytěžené kameny potřebují dostatek času, aby se aklimatizovaly. Pokud by byly opály nesprávně sušeny nebo vystaveny intenzivnímu světlu či teplu, mohly by popraskat. Opál je poměrně měkký minerál obsahující hodně vody.

Opál je národním kamenem Austrálie. Tam byl také v r. 1969 nalezen dosud největší opál, vážil skoro 7 kg, později byl rozřezán na více kusů.

 

Drahý opál: Zpevněný křemenný gel. Má pravidelně uspořádané drobounké křemenné kuličky, které lámou světlo a vyvolávají výraznou hru barev.

Barva – bílá, čirá, tmavě šedá, modročerná, namodralá, načervenalá

Výskyt – Austrálie (80%) – Qwensland, Nový Jižní Wales, Etiopie (10%, nalezen r.1994), Tanzánie, Brazílie, Mexiko, USA, Kanada, Indie, Slovensko – Dubník jihovýchodně od Prešova, ČR – Doupovské hory u Karlových Varů

 

Ohnivý opál: Ztuhlý křemenný gel. Většinou nevykazuje hru barev. V angličtině se mu říká „jelly“ = sulc. Nachází se v sedimentárních horninách (pískovce, železné rudy). V Mexiku vyplňuje dutiny ryolitu.

Barva – žlutá, oranžová, červená; sytá barva; průhledná nebo průsvitná forma, mexický má jasně zelený lesk

Výskyt – Brazílie, Mexiko, Guatemala, Honduras, Turecko

 

Obecný opál: Běžnější forma. Nachází se v usazených horninách a vyplňuje dutiny ve vyvřelých horninách bohatých na křemen.

Barva – libovolná, neprůhledná

Výskyt – V různých částech světa, v ČR na polích u Českých Budějovic – Křemže, Bohouškovice, Holubov, Brloh

 

Dendritický opál: Název má podle řeckého slova „dendron“ = strom, protože jeho inkluze se podobají mechu, větvičkám nebo kapradí.

Barva – bílá až nahnědlá nebo okrová až žlutá, s tmavě zelenými inkluzemi amfibolu nebo červenými inkluzemi manganu.

Výskyt – Turecko, Mexiko, Austrálie, Kazachstán, Brazílie, v ČR – Bohouškovice u Křemže

 

Růžový opál: Růžový, neprůhledný, obsahuje mangan, často ve směsi s chalcedonem, nachází se především v Peru.

 

Dřevitý opál: Vznikl v třetihorách před více než deseti milióny lety, kdy sopečné bahnotoky pohltily les, hmota pronikla dřevem.

Barva – hnědá, béžová, smetanová.

Výskyt – Madagaskar, Tanzanie, Peru, Maďarsko, Slovensko – Svatý Anton, Ponická Huta, Povrazník

 

Slovenské opálové doly Dubník - Jediné opálové doly v Evropě. Předpokládá se, že se zde těžil opál už ve starověku. První písemná zmínka je z roku 1409. Největší slovenský opál byl nalezen v roce 1775 v potoce v obci Dubník, váží 60 dkg, jeho název je „Harlekýn“ a je vystaven ve vídeňském Přírodovědném muzeu. Až do objevení Ameriky byly zdejší opály považovány jako nejcennější a byly označovány jako „uherské opály“. Po dobytí Mexika se začaly dovážet „aztécké opály“. V druhé polovině 19. století byla objevena bohatá naleziště v Austrálii. V r. 1896 převzal nad doly kontrolu stát a broušené opály ukládal v trezorech Národní banky v Budapešti. V roce 1916 byly opály z oblasti Dubník certifikovány jako „Slovenský opál“. Bohužel roku 1922 za ekonomické krize byly doly uzavřeny. V roce 1950 byl poklad z banky přesunut do Maďarského přírodovědného muzea, kde v roce 1956 při protestech proti sovětské okupaci, kdy muzeum zasáhly dělostřelecké střely a vznikl požár, lehl popelem. Jednalo se o škodu nevyčíslitelné hodnoty, sbírka čítala mnoho tisíc kusů opálů (366.000 ks). Po téměř sto letech od uzavření dolů, v r. 2015 byla otevřena prohlídková trasa návštěvníkům ve štole Jozef. Trasa měří asi 1 km. Celkově jsou chodby štol asi 30 km dlouhé a mají 17 pater, nejhlubších 5 pater je však zatopeno.

 

Esoterika:

Posiluje vůli k životu a optimismus. Podporuje originalitu a kreativitu. Probouzí touhu po rozptýlení. Vyvažuje obsah vody v těle. Je prospěšný pro zdraví očí, vlasů, nehtů a kůže.

Dokáže vstřebávat velké množství negativní energie a pokud není včas očištěn může ji vysílat zpět. Nehodí se pro každého, měli by jej používat jen lidé s čistými myšlenkami. Zesiluje jak pozitivní, tak negativní emoce.

Bílý opál: Vnáší radost do života, je kamenem štěstí. Uzdravuje staré rány. Pomáhá se spojit s anděly a duchovními průvodci.

Černý opál: Přináší svému nositeli štěstí a sílu. Pomáhá překonat fobie, úzkostné stavy a obavy.

Ohnivý opál: Pomáhá se stát společensky otevřenějšími a sebevědomějšími. Přináší do života energii, hravost a zvídavost. Podporuje vyjadřování emocí prostřednictvím emocí. Pomáhá při chronické únavě. Vyrovnává energii jin a jang. Podporuje sexualitu a plodnost. Pomáhá při hormonální nerovnováze při menstruaci. Stimuluje endokrinní systém.

Růžový opál: Pomáhá nám se zbavit bolestivých vzpomínek, traumat, napětí a stresu z minulosti. Čistí a uklidňuje srdce, přináší pocit klidu a pohody. Je vynikajícím kamenem pro děti, které mají problém se spánkem nebo s nočními můrami. Podporuje plíce a prokysličení těla.

Dendritický opál: Napomáhá k nalezení pravé a skutečné lásky a splnění všech tužeb. Přináší hojnost a prosperitu. Povzbuzuje duchovní růst. Pomáhá tvořit silná pouta s členy rodiny. Slouží také k udržování vztahů na dálku.

Dřevitý opál: Je to ochranný kámen. Posiluje vůli k životu. Vnáší do života světlo a spontánní rozhodování. Zesiluje city a uvolňuje zábrany. Reguluje hladinu cukru v krvi, čistí krev a ledviny. Pomáhá při porodu a zmírňuje premenstruační syndrom.

Čištění vlažnou vodou, nabíjení na denním světle.

Podle astrologie: světlé kameny pro Rak, Ryby, tmavé kameny pro Štír, Střelec, Vodnář

 

Mytologie a legendy:

Řecká mytologie – Opály jsou Diovými slzami radosti, které prolil po vítězství nad Titány a ty pak uvízly v kameni.

Severská mytologie – Legenda germánských kmenů vypráví o Odinovi (bůh bouře), který zasáhl duhu svým bleskem, protože žárlil na Heimdallovu (bůh duhy) krásu. Duha se rozdrobila na tisíce kousků, které spadly na zem a sloučily se se skálami. Tak vznikly opály s duhovými barvami.

Legenda australských domorodců – Stvořitel kmene žijícího nedaleko jezera Torrens (oblast Andamooka) sestoupil na zem po velké duze a skály, kterých se dotkl proměnil v zářivé opály.

 

Historie:

Starověká Arábie – Považovali opály za kousky spadlé z nebe.

Starověké Řecko – Věřili, že opály dodávají věštecké schopnosti.

Starověký Řím – Opály se dovážely z Indie. Opál byl považován za nejcennější a nejmocnější klenot, protože kombinoval krásu všech známých drahokamů. Také věřili, že svému majiteli přináší štěstí. Symbolizoval naději a čistotu.

Středověk – Věřilo se, že léčí oční choroby a zabalí-li se do listu vavřínu, činí člověka neviditelným „patron zlodějů“. Blondýnky věřily, že když budou nosit opál, neztmavnou jim vlasy. Benátčané ve 14. století věřili, že se začne lesknout je-li jeho majitel napaden morem, a zakalí se, blíží-li se smrti.

19. století -

Napoleon Bonaparte na začátku 19. století daroval své milované manželce Josephině 700 karátový černý opál s názvem „Burning of Troy“ (spálení Tróje). Tehdy asi největší opál na světě. Roku 1809 se však manželé rozvedli a r. 1814 Josephina zemřela. Opál se ztratil. Objevil se až o 100 let později, kdy jej od neznámého prodejce koupilo město Vídeň. Když vypukla 2. světová válka, opál opět zmizel a od té doby se ještě neobjevil. Dříve se historici domnívali, že opál pocházel ze Slovenského dolu Dubník, dnes se odborníci přiklánějí, že pocházel z Hondurasu.

V polovině 19. století byl považován za kámen zla a tradovalo se, že přináší smůlu. Trh s opály v Evropě upadl. Jednou z příčin pověry byla kniha Sira Waltera Scotta – Anna z Geiersteinu. Kniha vyšla r. 1829. V tomto románu lady Hermiona, babička Anny, nosí ve vlasech zlatou sponu s oslnivým opálem. Když však na opál dopadne kapka svěcené vody, v kostele na křtinách její dcery, drahokam ztratí své světlo a Hermiona se zhroutí na podlahu. Její manžel baron z Arnheimu jí doma položí do postele, kde za pár hodin umírá a je z ní jen hrstka popela.

Královna Viktorie pomohla vrátit opály na výsluní, měla je ráda a také je dávala svým dcerám jako svatební dary.

 

Šperky:

Do fazet se brousí pouze obecný opál. Drahý opál se brousí do munglí.

Opálový dublet = spodní vrstva z tvrdšího kamene (křišťál)

Opálový triplet = destička drahého opálu obložená dvěma vrstvami křišťálu

Existuje mnoho druhů imitací a syntetických opálů.

Opál se dává ženám jako šperk ke 14. výročí svatby.

 

IMG_4076

IMG_4075

IMG_4079

IMG_4081

Šperky s různými minerály si můžete zakoupit v našem e-shopu: www.aklapava.cz

 

 

 

 

Publikováno v Minerály | Komentáře nejsou povoleny

Turritella

Fakta:

Je to achát s fosilními inkluzemi. Obsahuje zkamenělé ulity sladkovodního plže „Elimia tenera“, který žil před 42 – 53 milióny lety v geologické epoše zvané „Eocén“ ve třetihorách.

Když byl tento kámen objeven a pojmenován, mylně bylo určeno, že obsahuje zkamenělé schránky mořských plžů rodu Turritella. Později, když došlo ke správnému určení plžů, už kámen přejmenován nebyl, protože název Turritella achát byl již obchodně zaveden. Správný název kamene by byl tedy Elimia achát.

Vznik: Před cca 50 miliony lety, během epochy eocénu byly mladé Skalisté hory téměř dokončeny a krajina dnešního Colorada, Utahu a Wyomingu byla tvořena horami a širokými mezihorskými pánvemi. Deště padající v horách tvořily potoky, které sebou odnášely písek, bahno a minerální látky. Voda a sedimenty plnily jezera. Na okrajích jezer rostly hojně rostliny a řasy, které byly zdrojem potravy pro sladkovodní plže „Elimia tenera.“  Když šneci zemřeli, jejich ulity klesly na dno jezer. Šneci byli velice plodní a sedimenty tak byly složeny téměř výhradně z jejich ulit. Postupem času, při dalším geologickém vývoji Země, byla jezera zasypána. Poté se sedimenty pohybovala podzemní voda. Ve vodě rozpuštěný mikrokrystalický oxid křemičitý se začal srážet, pravděpodobně ve formě gelu, vyplnil dutiny ulit a prázdný prostor mezi nimi. Takto se vytvořil tento hnědý fosiliferní achát.

Barva: hnědá, smetanová

Výskyt: USA – ve vrstvách sedimentu v oblasti Green River ve Wyomingu (přítok řeky Colorado). Nejlepší kameny pocházejí z oblasti jezera Gosiute. Jako „Turittella Agate“ jsou někdy označovány i fosiliferní kameny z jiných částí světa.

 

Esoterika:

Je to kámen přežití, moudrosti a síly. Vysoce ochranný. Vybízí nás zpomalit a vážit si maličkostí života. Napomáhá stabilitě a přináší rovnováhu do domácích a rodinných situací nebo neshod. Pomáhá najít rovnováhu mezi přírodou a současným technologickým prostředím. Kámen také pomáhá při vzpomínání na minulé životy a k přístupu moudrosti minulých světů. Pomáhá při podrážděném žaludku a střevních problémech. Je nápomocen při problémech souvisejících s porodem.

Astrologie: blíženci, rak, vodnář

 

Šperky:

Jako šperkový kámen je ceněn teprve posledních padesát let. Materiál se řeže na desky, z kterých se pak vyrábějí např. zarážky do knih, ciferníky či přezky na opasky.

V našem E-shopu www.aklapava.cz si můžete zakoupit třeba náhrdelníky z tohoto kamene.

IMG_3647

 

Publikováno v Minerály | Komentáře nejsou povoleny

Lepidolit

Fakta:

KLi2Al(F,OH)2Si4O10, odrůda slídy

Nachází se v granitech a granitových pegmatitech. Vyskytuje se většinou v lupenitých, šupinatých nebo jemně zrnitých agregátech.

Poprvé byl objeven roku 1792 na české lokalitě Hradisko u Rožné. Popsal ho německý chemik Martin Heinrich Klaproth a pojmenoval jej z řeckých slov „lepis“ = šupina a „lithos“ = kámen.

Je důležitým zdrojem lithia, které slouží např. k výrobě speciálních slitin, baterií, akumulátorů, tvrzeného skla, ohňostrojů. Nebo k vytváření průhledné glazury na hrnčířském zboží, či jako pájecí sůl pro hliník, používá se i ve farmaceutickém odvětví. Čistí vzduch tím, že na sebe váže vydechovaný oxid uhličitý a vodu, proto se využívá v dýchacích přístrojích, kosmických lodích a ponorkách. Pro zdraví je však lithium škodlivé, zvláště pro ledviny.

Barva: fialová až broskvově růžová

Výskyt: Austrálie, USA, Madagaskar, Namibie, Brazílie, Rusko, Švédsko, Německo, v ČR – v kraji Vysočina např. Puklice a Dobrá Voda, v Jihočeském kraji např. Nová Ves u Křemže

 

Esoterika:

Je to uklidňující kámen vhodný k odbourávání stresů každodenního života. Tiší vztek, hněv a další negativní emoce. Přitahuje lásku a uklidňuje vztahy narušené emocemi. Přináší klidné spaní. Posiluje imunitní systém, ulevuje při alergiích a při bolestech zad a kloubů. V menopauze pomáhá při hormonálních výkyvech.

Čistit proudem vody, dobíjet na slunečním světle.

Váhy, Štír, Střelec, Kozoroh, Ryby

 

Zajímavosti z historie:

Starověk na dálném východu – používal se k výrobě vonných pudrů

Lepidolit byl znám mnohem dříve, než byl koncem 18. století popsán a pojmenován pro západní svět. V nynějším Rusku na Sibiři v archeologické lokalitě Ivolga nedaleko hlavního města Burjatské federativní republiky Ulan-Ude (jihovýchod od Bajkalu, severně od Mongolska) byly objeveny hroby siung-nujských chánů, pocházejících z doby vlády starší dynastie Chan (200 př.n.l. – 25 n.l.). V jednom z hrobů nějakého velmože, leželo i tělo jeho mladičké manželky či otrokyně, která u sebe měla ozdobně vyžezávanou kazetu z palisandrového dřeva. Krabička byla naplněná vonným pudrem z rýžové mouky, kabařího pižma, jasmínové esence, mastkového prášku a jemně rozetřeného lepidolitu.

 

Šperky:

http://www.aklapava.cz/ – zde si je možno zakoupit např. náušnice s lepidolitem

BM042_lepidolit

 

Publikováno v Minerály | Komentáře nejsou povoleny

Dumortierit

Fakta:

(Al,Fe)7(BO3)(SiO4)3O3

Vyskytuje se v pegmatitech, metamorfovaných horninách bohatých na hliník a v horninách metamorfovaných za přítomnosti roztoků s borem z vyvřelých žulových těles. Rozpouští se v kyselině fluorovodíkové. Je žáruvzdorný. Poprvé jej roku 1881 popsal mineralog F. Gonnard a pojmenoval ho po francouzském paleontologovi Eugenovi Dumortierovi.

Barva: Nejcennější jsou intenzivně sytě modré až fialové barvy. Růžově červená, hnědá, zelená. Neprůhledný.

Výskyt: Kapská provincie v Jižní Africe – sytě modré, Namibie, Madagaskar, Japonsko, Kanada, Nevada a Colorado v USA, Brazílie, Afganistán, Srí Lanka, Itálie, Polsko, v ČR – na Kutnohorsku, ve Vanově u Telče

 

Esoterika:

V těžkých životních situacích nám dává sílu vše zvládnout a překonat. Přináší harmonii a snižuje tvrdohlavost. Zvyšuje koncentraci. Pomáhá správně se vyjadřovat. Pomáhá rozvíjet organizační a vůdcovské schopnosti. Je vhodný na celkové uvolnění před spánkem. Posiluje vůli zbavit se závislosti na tabáku, alkoholu a drogách. Tlumí bolesti hlavy. Mírní horečku. Zmírňuje zvracení a potlačuje průjem.

Čistit pod tekoucí vodou, nabíjet na přímém slunci.

Lev, Střelec, Kozoroh, Vodnář

 

Zajímavosti z historie:

12. století – u francouzského města Lyonu v lokalitě Beaunan byl dumortierit mylně považován za lapis lazuli

Mosambik – používal se a stále používá k výrobě drobných předmětů a sošek

 

Šperky:

V našem internetovém obchodě http://www.aklapava.cz/ možno zakoupit např. náušnice s dumortieritem.

BM060_dumortierit

 

Publikováno v Minerály | Komentáře nejsou povoleny

Prehnit

Fakta:

Ca2Al2Si3O10(OH)2, zásaditý křemičitan vápníku a hliníku

Jméno mu dal r. 1788 A.G. Werner na počest jeho (tenkrát už zemřelého) objevitele, plukovníka Hendrika von Prehna, který ho poprvé přivezl do Evropy z Jižní Afriky.

Nachází se jako výplň dutin v sopečných horninách nebo v minerálních žílách v žulách.

Barva: světle až středně zelená, čirá, bílá, žlutá, narůžovělá, průhledný nebo průsvitný, olejový lesk, často s inkluzemi epidotu

Výskyt: Jižní Afrika, Mali, Austrálie, Skotsko, Kanada, USA, Indie, Pákistán, Portugalsko, Německo, Japonsko, Čína, Brazílie, v ČR např. v Krušných horách nebo Markovicích u Čáslavi

 

Esoterika:

Harmonizuje okolní prostředí, proto se ho využívá v učení Feng Shui (princip je žít v harmonii s našim životním prostředím), rozmisťuje se do rohů místností (proti elektromagnetickému záření, čistí energie po hádce). Pomáhá při budování pracovních a partnerských vztahů. Zejména ženy učí říkat „ne“, a to hlavně v prostředí, kde vládnou muži. Zklidňuje mysl, materialistické sklony a velkou upovídanost. Probouzí v nás lásku k přírodě a poznání zákonitostí přírodních jevů. Potlačuje noční můry, ráno pomáhá vybavit si sen, navozuje jasnozřivé sny. Při meditaci pomáhá se naladit na řeč s anděli. Pomáhá proti bolesti v oblasti močových cest a ledvin. Zlepšuje krevní oběh a metabolismus. Pomáhá při odstraňování vad řeči.

Čistit pod proudem vlažné vody, nabíjet na denním světle v rostlinách (ne na slunci) nebo v misce s vodou s křišťálem.

Býk, Rak, Panna, Váhy, Štír,

 

Zajímavosti z historie:

Jižní Afrika – domorodí šamani ho používali k věštění a říkali mu prorocký kámen

 

Šperky:

Broušené prehnity z Jižní Afriky se prodávají pod obchodním jménem – kapský smaragd.

Prehnit obsahuje vodu, kterou není schopen při vysoké teplotě udržet a znovu jí do sebe vstřebat. Proto šperky s prehnitem nikdy nepokládat na místo s plným slunečním zářením nebo se s nimi na přímém slunci neopalovat. Prehnit by mohl popraskat.

http://www.aklapava.cz/ – V našem E-shopu si můžete zakoupit náušnice s prehnitem.

BM041_prehnit

 

 

Publikováno v Minerály | Komentáře nejsou povoleny