Rhodium

chemická značka Rh, kov stříbřitě bílé barvy

Patří mezi nejdražší kovy.

V přírodě se vyskytuje zejména ryzí a vždy společně s jinými drahými kovy. Největší světová naleziště jsou v Jihoafrické republice, v pohoří Ural, v Jižní Americe a v Kanadě.

Rhodium je mimořádně chemicky odolné a neochotně se rozpouští pouze v lučavce královské nebo za vysokého tlaku v koncentrované kyselině chlorovodíkové za přítomnosti chloristanu sodného.

 

Rhodiování  šperků:

Rhodiování je nový, velice vyhledávaný, způsob povrchové úpravy šperků, díky němuž jsou šperky mnohem odolnější, mají vyšší lesk, nečernají ani nežloutnou.

Rhodium je zdravotně nezávadné a vhodné pro alergiky.

Velice často se používá k ochraně stříbra před oxidací. Tímto způsobem se ,,vyrábí“ též bílé zlato. Klasické žluté zlato se potáhne vrstvou rhodia. Proto jsou stříbrné rhodiované šperky na pohled k nerozeznání od šperků z bílého zlata. Stále častěji se povrchová úprava rhodiem používá i na šperky z obecných bižuterních kovů. Životnost se liší a závisí na více faktorech, zejména na kvalitě galvanizace, síle vrstvy rhodia a tělesné chemii, kterou máme každý jinou.

Pro naši bižuterní výrobu používáme povrchovou úpravu rhodium na afroháčcích náušnic. Při procesu rhodiování se nepoužívá nikl, proto při nošení těchto náušnic nehnisají ani nebolí uši, což trápí často malé slečny při nošení náušnic s jinou povrchovou úpravou.

Tento příspěvek byl publikován v Kovy. Vytvořit záložku trvalého odkazu.