Čaroit

Fakta:

Vzácný minerál, těží se pouze v jedné oblasti. Objeven poměrně nedávno. Křemičitanový silikát, fialová barva je způsobena manganem. Chemicky i vzhledově proměnlivý. Jeho textura je jemně vláknitá nebo zrnitá, po vyleštění až perleťový. Obsahuje křemík, hliník, baryum, stroncium, sodík, železo, mangan a jiné látky. Ve struktuře se často nacházejí i další příměsi, např. čirý křemen, černý pyroxen a další. V hornině, ve které se čaroit nachází, bylo nalezeno přes 40 vzácných minerálů a prvků, z toho několik do doby nálezu čaroitu zcela neznámých.

Barva: od světlé lila po temně fialovou; s bílým, černým, hnědým žíháním; neprůhledný

Výskyt: ložisko Sirenevyj Kameň, na soutoku řek Chara a Takko, na pomezí Jakutské a                      Irkutské oblasti, na Sibiři, v Rusku

Esoterika:

Silný kámen pro překonávání strachu a samoty. Dodává energii vyčerpanému organismu. Proměňuje negativní energii v hojivou sílu. Negativní emoce, jako je hněv a strach, proměňuje na pozitivní pocity. Posiluje vnitřní sílu, odvahu, asertivitu. Potlačuje stres, obavy, posedlost, frustraci. Navozuje klid, harmonii, uvolnění od upjatosti. Má blahodárný vliv na oči, srdce, slinivku břišní. Reguluje krevní tlak. Napravuje játra poškozená alkoholem. Dodává inspiraci, kreativitu, duchovní růst. Pročišťuje auru a ukazuje způsob nápravy karmických předurčení. Prostřednictvím kamene se můžete telepaticky spojit s blízkými, kteří bydlí daleko.

Podle astrologie je kamenem vhodným pro znamení – Panna, Štír, Střelec, Vodnář, Ryby

Zajímavosti z historie:

r. 1948 – při geologickém průzkumu jej objevili manželé Rogevovi

r. 1977 – poprvé byl představen veřejnosti na mezinárodním filmovém festivalu v Moskvě,                 hlavní cena byla zhotovena z čaroitu (zeměkoule a podstavec)

r. 1978 – oficiálně dostal jméno, podle řeky Chara (Čara), Charoite (Čaroit)

Šperky:

V Rusku je čaroit velice žádaným materiálem nejen pro šperkařské práce, ale vyrábí se z něho i jiné luxusní zboží jako jsou hodinky, sošky, svícny, vázy, amulety.

Tento příspěvek byl publikován v Minerály. Vytvořit záložku trvalého odkazu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>