Granát

Fakta:

Granáty patří do skupiny křemičitanů. Existuje mnoho odrůd, zde však uvádím pouze ty, které používáme na naše šperky. Všechny krystalují v krychlové soustavě, nejčastěji v tvaru kosočtverečného dvanáctistěnu a deltoidového čtyřiadvacetistěnu. Jméno pochází z latinského granum = zrno.

Pyrop: Mg3Al2(SiO4)3 Název je odvozen z řeckého slova pyropos = ohnivý. Náš Český granát též patří do odrůdy pyrop. České granáty mají průměrně velikost 5 mm a jsou v drahokamové kvalitě. Pyropy ve světě jsou mnohem větší, ale většinou v horší kvalitě.

Almandin: Fe3Al2(SiO4)3 Své jméno dostal podle starověké brusírny drahokamů Alabanda v Turecku, kde se granát těžil i zpracovával.

Rhodolit: Směs pyropu a almandinu.

Grosulár: Ca3Al2(SiO4)3 Název je odvozen z latinského slova grossularia = angrešt. Je mnoho pododrůd, které se liší zbarvením a také mnoho obchodních názvů grosuláru podle nalezišť.

Barva:

Pyrop – krvavě rudá až černá; průsvitný

Almandin – sytě červená s odstínem do fialova, červenohnědá, hnědočerná

Grosulár – světle zelená, jantarově žlutá, sytě hnědá, sytě růžová; průsvitný i neprůhledný

Výskyt:

Pyrop – Jihoafrická republika, Tanzanie, Arizona v USA, Jarutsko na Sibiři v Rusku,             Brazílie, atd. V Čechách – České středohoří, u Nové Paky v Podkrkonoší, atd.

Almandin – Srí Lanka, Indie, Mongolsko, Jihoafrická republika, Madagaskar, Aljaška, Brazílie, USA, Rakousko, Norsko, Rusko, Česko

Rhodolit – Srí Lanka, Zimbabwe, Keňa, Tanzánie

Grosulár – Jihoafrická republika, Tanzánie, povodí řeky Tsavo v okolí Kilimandžára v Keňi, Bavorsko v Německu, Itálie, Rumunsko, Sibiř v Rusku, Pakistán, Kanada, Elba, Mexiko, Indie, Srí Lanka, atd. V Čechách v Žulové ve Slezku, Obří důl v Krkonoších, Hazlov u Chebu, atd.

Esoterika:

Má silnou schopnost dodávat energii. Varuje před blížícím se nebezpečím a od pradávna se používá jako amulet. Podněcuje k veselosti a dobré náladě. Skrývá v sobě i určitého raracha, který podněcuje k iluzi a vidině a majitele tak napálit.

Pyrop: Podněcuje vůli k životu. Podporuje tvůrčí schopnosti, zejména rukodělné. Zvyšuje charisma. Podporuje krevní oběh, léčí zažívací trakt, pomáhá při bolesti v krku a pálení žáhy.

Almandin: Má silné regenerační účinky. Probouzí v člověku štědrost a schopnost soucitu. Pomáhá vstřebávat ze střev železo. Posiluje zrak, pomáhá při léčbě jater a slinivky břišní.

Grosulár: Učí nás řešit vypjaté situace s klidem, dostatečně odpočívat a relaxovat. Pomáhá v řešení problémů při soudních sporech. Podněcuje spolupráci a komunikaci při práci v týmu. Ovlivňuje tvorbu a růst kostí, je účinný při osteroporóze, pomáhá při revmatismu a artritidě. Napomáhá vstřebávání vitamínu A. Má blahodárný vliv na sliznici a kůži. Podporuje ledviny. Zvyšuje plodnost.

Podle astrologie ke znamením zvěrokruhu – Beran, Lev, Štír, Střelec, Kozoroh, Vodnář

Zajímavosti z historie:

Středověk – Věřili, že může rozehnat morovou nákazu.

Indie – Od dávných dob do teď věří, že granáty s vyrytým symbolem slunce nebo lotosu přináší svému majiteli zdraví, bohatství a úspěch. Naproti tomu s obrazem býka, šakala, vrány, supa nesoucí rybu přináší nemoc, ztrátu majetku a smrt.

Šperky:

Nález bronzových šperků u Třebenic dokládá, že již v 11. století znali Český granát. V muzeu v Hradci Králové mají tzv. Eliščin pás z 15. stol. posázený Českými granáty. Prokazatelně se České granáty brousily v Praze již po roce 1590. Svoji světovou roli nastoupil Český granát za vlády císaře Rudolfa II., většina šperků z této doby je však v zahraničních sbírkách.  V 18. a 19. stol. byl Český granát nejoblíbenější kámen českého lidového šperku, brousil se v mnoha dílnách v Českém ráji. V současné době je největší výrobce šperků s Českými granáty firma Granát Turnov, která je i vlastníkem práva těžby v povrchovém dole Podsedice nedaleko Loun v Českém středohoří, kde se těží granáty již od roku 1954.

PM059

 

Tento příspěvek byl publikován v Minerály. Vytvořit záložku trvalého odkazu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>