Olivín

Fakta:

(Mg,Fe)2SiO4, Křemičitan s proměnlivým podílem hořčíku a železa.

Nazývá se též PERIDOT (z řeckých slov „peri“=kolem dokola, „dona“= dar)

CHRYZOLIT – odrůda v drahokamové kvalitě (jméno z řečtiny, „chrysos“=zlato, „lithos“=kámen)

Vyskytuje se v trhlinách vyvřelých hornin, kde tvoří tabulové krystaly.

V průmyslu se používá jako žáruvzdorný materiál, jako zdroj hořčíku v hnojivech, jako brusivo a abrazivo pro otrýskávačky a pískovačky.

Čistit v mýdlové vodě, ne ultrazvukem, ne parou. Pájecí roztok může poškodit povrch. Reaguje s kyselinami. Pozor na záměnu se smaragdem a topazem.

Barva: žlutozelená, olivově zelená, zelenočerná, černohnědá. Průhledný, průsvitný. Tvrdý, křehký.

Výskyt: Jedny z nejkrásnějších kusů jsou ze dna Rudého moře. Vietnam, Barma, Brazílie, USA, Havajské ostrovy (tzv. hawait), Mexiko, Austrálie, JAR, Tanzánie, Keňa, Zair, Somálsko, Mongolsko, Afganistán, Pakistán, Rossův ostrov v Antarktidě, Rusko – Sibiř a Ural, Grónsko, Norsko, Německo, Itálie, v ČR ve výlevných horninách Českého středohoří, oblast Kozákov (Smrší, Podmoklice) – koule zrnek v čediči, Český ráj, Černošín u Stříbra, Hančova hůrka u Příboru, prokázán na Marsu

 

Esoterika:

Propojuje náš život s přírodou. Podporuje kreativitu, iniciativu a činorodost. Přitahuje štěstí, peníze a lásku. Potlačuje žárlivost, zlost a hněv. Chrání nás před pocitem marnosti, odcizení, zbytečnosti, bezmoci a melancholie. Snižuje stres a úzkost, pomáhá k dobrému spánku. Ochraňuje před zlými duchovními silami. Ulevuje při kožních onemocněních a při léčbě plísní.

Čistit proudem vlažné vody, nabíjet na přímém slunci.

Lev, Panna, Střelec, Kozoroh, Ryby

 

Zajímavosti z historie:

Starověk – Znali ho Egypťané a Římané. Těžili je na malém ostrově Topazos v Rudém moři a říkali jim topazios. (Podle jedné legendy byl ostrov zamořen hady, takže těžba byla obtížná, až do doby, kdy je faraón nechal dovést do moře.) Později těžba skončila, ostrov byl přejmenován na ostrov svatého Jana. Po r. 1900 se těžba na ostrově po nějaký čas opět obnovila. Dnes se ostrov jmenuje Zabargad, je neobydlený, jezdí k němu pouze potápěči a na jeho pláže želvy kladou svá vejce.

Středověk – Na olivíny se téměř zapomnělo.

Baroko – Vkládali se do církevních šperků a předmětů. Výzdoba kostelů. Byl kamenem milenců. Okolo r.1690 za vlády Rudolfa II. se v oblasti Kozákova těžily olivíny v drahokamové kvalitě – chryzolity.

Secese – U nás byla ve špercích velice oblíbená kombinace olivínů s českými granáty. Roku 1910 byl nalezen největší kus kozákovského drahokamového olivínu, po vybroušení má 15,67 karátů a je ve sbírce Národního muzea v Praze.

 

Šperky:

Počátkem 90. let minulého století se v Turnově pokoušeli o renezanci spojení olivínu s českým granátem. Bohužel nenašli dostatek zákazníků.

Olivín se tradičně daruje ženám ve špercích k 15. výročí svatby.

V našem E-shopu možno zakoupit např. náušnice s olivínem. http://www.aklapava.cz/

BM103_olivín

Tento příspěvek byl publikován v Minerály. Vytvořit záložku trvalého odkazu.