Pyrit

Fakta:

FeS2, disulfid železa

Vyskytuje se v geotermálních žílách, v metamorfovaných i usazených horninách. Často se vyskytuje v dokonalých krystalech. Čerstvý je zářivě žlutý, časem černá a pokrývá se patinou. Ve vlhkém prostředí uvolňuje kyselinu sírovou a mění se na červenohnědý limonit a bělavé sírany. Proto je dobré sbírkové kameny uchovávat v prostředí bez vzdušné vlhkosti. Pyritový prášek hoří namodralým plamenem, současně se uvolňuje štiplavý jedovatý oxid siřičitý. Nazývá se „kočičí zlato“, je však lehčí než zlato. Také se od zlata odlišuje vyšší tvrdostí (nelze jej lehce rýpat nožem) a snadnou větratelností. Polovodič.

Název je buď z řeckého slova „pyr“= oheň nebo „pyrites“= jiskřivý – při úderech z minerálu létají jiskry

Barva: zlatá, hnědá, často s kovově zelenou patinou

Výskyt: Itálie – ostrov Elba, Peru, Španělsko, Německo, Řecko, Švédsko, Rumunsko, Turecko, Tasmánie, Slovensko, v ČR – např. Jílové u Prahy, Hromnice u Plzně, Chvaletice u Přelouče, Kutná Hora, Jáchymov, Zlaté Hory v Jeseníkách, okolí Rychnova nad Kněžnou

 

Esoterika:

Přináší vitalitu a chuť do života, pomáhá uskutečnit všechny naše plány, zvyšuje vůli a motivaci. Pomáhá napravit finanční potíže a dělat moudrá finanční rozhodnutí. Na pracovišti podporuje vedoucí schopnosti. Zvyšuje příliv nových myšlenek. Posiluje imunitu, trávení a oběhový systém. Potlačuje astma a bronchitidu. Podporuje játra, ledviny a střeva ke správné funkci.

Nabíjení na křišťálu bez přímého slunce.

Beran, Býk, Lev, Štír, Kozoroh

 

Zajímavosti z historie:

Pravěk – křesání pazourku o pyrit do troudnatce k rozdělání ohně (tuto výbavu měl u sebe i pravěký muž Ötzi, kterého v r.1991 našli zmrzlého v ledovci v Alpách)

Inkové – používali leštěné pyritové desky jako zrcadlo, byly nalezeny v hrobech

Egypťané – náušnice, jehlice

Řekové – válečníci nosili krystaly jako ochranné talismany

Hinduisté – amulety k ochraně před útoky krokodýlů

18. století – největší obliba v Anglii a Francii

 

Šperky:

Kdysi se v Turnově brousily řecké a italské pyrity, šperky se prodávaly v zahraničí. Od toho se upustilo, z důvodu zvětrávání povrchu a ztráty lesku – kameníci říkají, že broušené plochy oslepnou. Pyrit je citlivý na pot a kosmetiku – raději nenosit šperk s pyritem na holém těle. Řešením je lakování šperků.

V našem E-shopu možno zakoupit náušnice s pyritem. http://www.aklapava.cz/

BM030

Tento příspěvek byl publikován v Minerály. Vytvořit záložku trvalého odkazu.