Prehnit

Fakta:

Ca2Al2Si3O10(OH)2, zásaditý křemičitan vápníku a hliníku

Jméno mu dal r. 1788 A.G. Werner na počest jeho (tenkrát už zemřelého) objevitele, plukovníka Hendrika von Prehna, který ho poprvé přivezl do Evropy z Jižní Afriky.

Nachází se jako výplň dutin v sopečných horninách nebo v minerálních žílách v žulách.

Barva: světle až středně zelená, čirá, bílá, žlutá, narůžovělá, průhledný nebo průsvitný, olejový lesk, často s inkluzemi epidotu

Výskyt: Jižní Afrika, Mali, Austrálie, Skotsko, Kanada, USA, Indie, Pákistán, Portugalsko, Německo, Japonsko, Čína, Brazílie, v ČR např. v Krušných horách nebo Markovicích u Čáslavi

 

Esoterika:

Harmonizuje okolní prostředí, proto se ho využívá v učení Feng Shui (princip je žít v harmonii s našim životním prostředím), rozmisťuje se do rohů místností (proti elektromagnetickému záření, čistí energie po hádce). Pomáhá při budování pracovních a partnerských vztahů. Zejména ženy učí říkat „ne“, a to hlavně v prostředí, kde vládnou muži. Zklidňuje mysl, materialistické sklony a velkou upovídanost. Probouzí v nás lásku k přírodě a poznání zákonitostí přírodních jevů. Potlačuje noční můry, ráno pomáhá vybavit si sen, navozuje jasnozřivé sny. Při meditaci pomáhá se naladit na řeč s anděli. Pomáhá proti bolesti v oblasti močových cest a ledvin. Zlepšuje krevní oběh a metabolismus. Pomáhá při odstraňování vad řeči.

Čistit pod proudem vlažné vody, nabíjet na denním světle v rostlinách (ne na slunci) nebo v misce s vodou s křišťálem.

Býk, Rak, Panna, Váhy, Štír,

 

Zajímavosti z historie:

Jižní Afrika – domorodí šamani ho používali k věštění a říkali mu prorocký kámen

 

Šperky:

Broušené prehnity z Jižní Afriky se prodávají pod obchodním jménem – kapský smaragd.

Prehnit obsahuje vodu, kterou není schopen při vysoké teplotě udržet a znovu jí do sebe vstřebat. Proto šperky s prehnitem nikdy nepokládat na místo s plným slunečním zářením nebo se s nimi na přímém slunci neopalovat. Prehnit by mohl popraskat.

http://www.aklapava.cz/ – V našem E-shopu si můžete zakoupit náušnice s prehnitem.

BM041_prehnit

 

 

Tento příspěvek byl publikován v Minerály. Vytvořit záložku trvalého odkazu.