Turritella

Fakta:

Je to achát s fosilními inkluzemi. Obsahuje zkamenělé ulity sladkovodního plže „Elimia tenera“, který žil před 42 – 53 milióny lety v geologické epoše zvané „Eocén“ ve třetihorách.

Když byl tento kámen objeven a pojmenován, mylně bylo určeno, že obsahuje zkamenělé schránky mořských plžů rodu Turritella. Později, když došlo ke správnému určení plžů, už kámen přejmenován nebyl, protože název Turritella achát byl již obchodně zaveden. Správný název kamene by byl tedy Elimia achát.

Vznik: Před cca 50 miliony lety, během epochy eocénu byly mladé Skalisté hory téměř dokončeny a krajina dnešního Colorada, Utahu a Wyomingu byla tvořena horami a širokými mezihorskými pánvemi. Deště padající v horách tvořily potoky, které sebou odnášely písek, bahno a minerální látky. Voda a sedimenty plnily jezera. Na okrajích jezer rostly hojně rostliny a řasy, které byly zdrojem potravy pro sladkovodní plže „Elimia tenera.“  Když šneci zemřeli, jejich ulity klesly na dno jezer. Šneci byli velice plodní a sedimenty tak byly složeny téměř výhradně z jejich ulit. Postupem času, při dalším geologickém vývoji Země, byla jezera zasypána. Poté se sedimenty pohybovala podzemní voda. Ve vodě rozpuštěný mikrokrystalický oxid křemičitý se začal srážet, pravděpodobně ve formě gelu, vyplnil dutiny ulit a prázdný prostor mezi nimi. Takto se vytvořil tento hnědý fosiliferní achát.

Barva: hnědá, smetanová

Výskyt: USA – ve vrstvách sedimentu v oblasti Green River ve Wyomingu (přítok řeky Colorado). Nejlepší kameny pocházejí z oblasti jezera Gosiute. Jako „Turittella Agate“ jsou někdy označovány i fosiliferní kameny z jiných částí světa.

 

Esoterika:

Je to kámen přežití, moudrosti a síly. Vysoce ochranný. Vybízí nás zpomalit a vážit si maličkostí života. Napomáhá stabilitě a přináší rovnováhu do domácích a rodinných situací nebo neshod. Pomáhá najít rovnováhu mezi přírodou a současným technologickým prostředím. Kámen také pomáhá při vzpomínání na minulé životy a k přístupu moudrosti minulých světů. Pomáhá při podrážděném žaludku a střevních problémech. Je nápomocen při problémech souvisejících s porodem.

Astrologie: blíženci, rak, vodnář

 

Šperky:

Jako šperkový kámen je ceněn teprve posledních padesát let. Materiál se řeže na desky, z kterých se pak vyrábějí např. zarážky do knih, ciferníky či přezky na opasky.

V našem E-shopu www.aklapava.cz si můžete zakoupit třeba náhrdelníky z tohoto kamene.

IMG_3647

 

Tento příspěvek byl publikován v Minerály. Vytvořit záložku trvalého odkazu.