Fakta:
Al2SiO5, křemičitan hlinitý
Roku 1790 minerál pojmenoval německý geolog a mineralog Abraham Gottliebel Werner (narozený na území dnešního Polska) jako KYANIT, podle řeckého slova „kýanos“ = tmavomodrý.
Název je podobný s názvem prudkého jedu – kyanid draselný (cyankáli).
Roku 1801 minerál pojmenoval francouzský mineralog René Just Haüy jako DISTEN (dvojí síla), odvozením od řeckých slov „dis“ = dvakrát, „sthenos“ = síla. Má nestejnoměrnou tvrdost (4,5 rovnoběžně, 6 příčně), proto se obtížně brousí.
Používají se oba názvy.
Anizotropie – odlišné fyzikální vlastnosti látky v různých směrech
Vyskytuje se v břidlicích, rulách, křemenných žílách a pegmatitech. Zpravidla v protáhlých zploštěných deskách, které jsou tmavší uprostřed.
V kyselinách se nerozpustí, v plameni netaví, při 1200°C ztrácí barvu.
Používá se na výrobu ohnivzdorných a kyselinovzdorných materiálů a izolátorů.
Barva – světle modrá (nejběžnější), safírově modrá (nejcennější), čirá (nejvzácnější), černá (s obsahem grafitu), šedá, oranžová, žlutá, růžová, fialová, modrošedá
Výskyt – Brazílie, Nepál, Kambodža, Barma, Rusko, Slovensko (Brezno), v ČR – Bečov nad Teplou, Kutná Hora, Tábor
Esoterika:
Navozuje klid, harmonii a vyrovnanost. Zlepšuje soustředění a logické myšlení. Rozvíjí intuici a kreativitu. Vede své majitele k tomu, aby říkali pravdu. Povzbuzuje k vyjadřování a komunikaci. Ulevuje při problémech s hlasivkami a horními cestami dýchacími. Napomáhá k snadnějšímu hubnutí. Snižuje horečku a mírní bolest.
Nepotřebuje čistit, nenatahuje do sebe žádné negativní energie. Nabíjet na křišťálu na denním světle.
Astrologie – Blíženci, Střelec, Vodnář, Ryby
Šperky:
Kvůli proměnlivé tvrdosti se obtížně opracovávají. Broušené kameny jsou nádherné, dokáží konkurovat modrému safíru. V klenotnictvích není však příliš rozšířený. Kameny by neměly být čištěny ultrazvukem ani napařováním, vhodný je měkký hadřík a voda.
V našem e-shopu naleznete náhrdelníky ze surového nebo tromlovaného kamene. Náušnice, náramky a prsteny z kuliček kamene.