Fakta:
křemen, SiO2, žluté zbarvení způsobuje stopové množství železa
Barva: většinou bledě žlutá, může být i zlatá nebo zlatožlutá, průsvitná
Přírodní citrín je vzácný, proto je na trhu mnoho kamenů získávaných vypálením ametystu nebo záhnědy (mívají náběh do červena). Citrín lze také pěstovat v laboratořích.
Výskyt: Brazílie, Španělsko, Madagaskar, Rusko, Argentina, Bolívie, Francie, Nami bie, Myanmar (Barma), Namibie, Skotsko, Uruguay, Zambie, USA, Velká Británie. V ČR se nachází na Českomoravské vrchovině v okolí Velkého Meziříčí, na Liberecku (u Jablonce n. N., Františkova, Chrastavy, Rašovky), u Lomnice nad Popelkou (Tábor, Košov, Kozlov), na Kozákově, v Rakousích u Turnova.
Esoterika:
Dodává energii, pocit štěstí, zvyšuje tvůrčí schopnosti. Kámen vhodný pro podnikatele – přitahuje peníze a pomáhá si jich vážit a udržet. Je ochráncem aury. Blahodárně působí při léčbě chronického únavového syndromu, infekcích močových cest, cukrovky, slinivky, při poruchách zažívacího ústrojí, horních cest dýchacích, očních onemocněních, na problémy při menstruaci a menopauze, při alergiích a astmatu. Harmonizuje funkci štítné žlázy. Prokrvuje končetiny.
Harmonizující kámen pro znamení: býk, blíženci, lev, panna
Zajímavosti z historie:
starověký Egypt – považovali citrín za dar boha Slunce Ra, který pomáhá k dlouhověkosti
Helénistické Řecko – věřili, že dekorační kameny z citrínu je ochrání před hadím jedem, epidemiemi a zlými úmysly
Antický Řím – v oblibě byly šperky z citrínu ve stylu intaglií (reliéf řezaný do hloubky)
17. století – ve Skotsku jím zdobili rukojeti dýk a mečů
19. století – ve Skotsku vzrostla obliba citrínu poté, co tento kámen daroval princ Albert své lásce anglické královně Viktorii na hradě Balmoral na Skotské vysočině
r. 2015 – Angelina Jolie věnovala citrínový náhrdelník designéra Roberta Prokopa Smithsonionovu národnímu přírodovědnému muzeu ve Washingtonu