Hematit

Fakta:

chemický vzorec Fe²O³ (oxid železitý), těžký minerál

Vznikl krystalizací z horkých roztoků. Nejčastější odrůdou tvrdého hematitu je tzv. lebník, který má ledvinový nebo kulovitý povrch, stříbřitě šedou až černou barvu na povrchu, vryp je krvavě tmavočervený. Měkká odrůda – červený okr se používá jako levné barvivo.

Název pochází z řeckého slova „heama“- krev. Staré české pojmenování je „krevel.“

Barva: stříbřitě šedá až černá s kovovým leskem, méně pevné odrůdy červené bez lesku

Slabě magnetický.

Výskyt: Nejkrásnější hematity jsou z ostrova Elba. Další naleziště jsou např. v Brazílii,                          Venezuele, USA, Kanadě, Austrálii, Německu, Ukrajině. U nás se vyskytuje např.                  v Krušných horách, u Berouna, v Mníšku pod Brdy.

 

Esoterika:

Řadí se mezi silně vibrační kameny, které dokáží v člověku probudit energii. Hematit posiluje vůli, odvahu a rozhodnost. Pomáhá při neklidu a nespavosti, pocitech beznaděje     a nejistoty, podporuje paměť. Hematit uzemňuje, ochraňuje. Uvádí do rovnováhy tělo, mysl i ducha. Nastoluje klid, mír a harmonii. Zvyšuje sebevědomí a pomáhá ženám překonat plachost. Silný element jang. Pomáhá v boji s přejídáním a kouřením. Léčí křeče v nohou, pomáhá rovnat záda a působí příznivě při zlomeninách. Zastavuje krvácení, vyhání z těla horečku, podporuje činnost ledvin. Pomáhá aktivovat krevní oběh a srdce, posiluje plíce, játra a slezinu.

Pokud ovšem člověk prodělává zánět, léčba hematitem není vhodná. Rovněž není vhodný pro lidi s problémy se štítnou žlázou.

Harmonizující kámen pro znamení: beran, štír, kozoroh

Zajímavosti z historie:

Babyloňané – používali ho jako talisman štěstí a úspěchu

Starý Egypt – zemřelým vkládali valounek pod hlavu, aby jim ulehčil vstup do záhrobí

Orient – ve snech varoval své majitele před nebezpečím

 

Šperky:

Pro svoji okouzlující kovově lesklou barvu, kterou nemá žádný jiný minerál a cenovou dostupnost je velice vhodným materiálem pro výrobu bižuterních šperků. Nosí jej ženy       i muži.

Hematitové korálky se však nevyrábí z přírodních hematitových drúz, ale spékáním měkké odrůdy s černým prachem. Pokud chce někdo nosit šperk s hematitem kvůli jeho esoterickým vlastnostem, měl by zvolit raději šperk s tromlovaným (leštěným) kamenem.

Do šperků byl hojně vsazován už ve středověku. Často se používal do pečetních prstenů – vyrývaly se do něho erby, iniciály a znaky.

V našem e-shopu www.aklapava.cz můžete též zakoupit výrobky z hematitu.

PM104

BM075

 

 

Tento příspěvek byl publikován v Minerály. Vytvořit záložku trvalého odkazu.