Lepidolit

Fakta:

KLi2Al(F,OH)2Si4O10, odrůda slídy

Nachází se v granitech a granitových pegmatitech. Vyskytuje se většinou v lupenitých, šupinatých nebo jemně zrnitých agregátech.

Poprvé byl objeven roku 1792 na české lokalitě Hradisko u Rožné. Popsal ho německý chemik Martin Heinrich Klaproth a pojmenoval jej z řeckých slov „lepis“ = šupina a „lithos“ = kámen.

Je důležitým zdrojem lithia, které slouží např. k výrobě speciálních slitin, baterií, akumulátorů, tvrzeného skla, ohňostrojů. Nebo k vytváření průhledné glazury na hrnčířském zboží, či jako pájecí sůl pro hliník, používá se i ve farmaceutickém odvětví. Čistí vzduch tím, že na sebe váže vydechovaný oxid uhličitý a vodu, proto se využívá v dýchacích přístrojích, kosmických lodích a ponorkách. Pro zdraví je však lithium škodlivé, zvláště pro ledviny.

Barva: fialová až broskvově růžová

Výskyt: Austrálie, USA, Madagaskar, Namibie, Brazílie, Rusko, Švédsko, Německo, v ČR – v kraji Vysočina např. Puklice a Dobrá Voda, v Jihočeském kraji např. Nová Ves u Křemže

 

Esoterika:

Je to uklidňující kámen vhodný k odbourávání stresů každodenního života. Tiší vztek, hněv a další negativní emoce. Přitahuje lásku a uklidňuje vztahy narušené emocemi. Přináší klidné spaní. Posiluje imunitní systém, ulevuje při alergiích a při bolestech zad a kloubů. V menopauze pomáhá při hormonálních výkyvech.

Čistit proudem vody, dobíjet na slunečním světle.

Váhy, Štír, Střelec, Kozoroh, Ryby

 

Zajímavosti z historie:

Starověk na dálném východu – používal se k výrobě vonných pudrů

Lepidolit byl znám mnohem dříve, než byl koncem 18. století popsán a pojmenován pro západní svět. V nynějším Rusku na Sibiři v archeologické lokalitě Ivolga nedaleko hlavního města Burjatské federativní republiky Ulan-Ude (jihovýchod od Bajkalu, severně od Mongolska) byly objeveny hroby siung-nujských chánů, pocházejících z doby vlády starší dynastie Chan (200 př.n.l. – 25 n.l.). V jednom z hrobů nějakého velmože, leželo i tělo jeho mladičké manželky či otrokyně, která u sebe měla ozdobně vyžezávanou kazetu z palisandrového dřeva. Krabička byla naplněná vonným pudrem z rýžové mouky, kabařího pižma, jasmínové esence, mastkového prášku a jemně rozetřeného lepidolitu.

 

Šperky:

http://www.aklapava.cz/ – zde si je možno zakoupit např. náušnice s lepidolitem

BM042_lepidolit

 

Tento příspěvek byl publikován v Minerály. Vytvořit záložku trvalého odkazu.