Labradorit

Fakta:

NaAlSi3O8-CaAl2Si2O8, Plagioklasový živec

Ceněn pro lesk – hru duhových barev = labradorescence. Efekt způsobují paprsky světla lámající se na tenkých vrstvičkách živce bohatého na vápník a sodík, které se vyvíjely v chladných minerálních vodách.

Poprvé ho popsal r. 1770 moravský misionář páter Adolf, když ho našel na poloostrově Labrador v Kanadě. O rok později tam moravští misionáři založili město Nain jako svojí misii a osadu pro Inuity.

Spektrolit – Tento název je používán pro šperkový labradorit s vysokou labradorescencí, popsal ho r. 1896 Dr. Max Bauer. Jméno mu dal pro jeho duhový lesk finský geolog prof. Aarne Laitakari.

Barva: modrá, světle až tmavě šedá, zelená, modrozelená, čirá, bílá

Oranžový sluneční kámen z Oregonu v USA je také labradorit.

Výskyt: Nejkrásnější se nalézají na Madagaskaru. Finsko, Norsko, Kanada, Grónsko, USA, Rusko, Indie, Mexiko, Austrálie

 

Esoterika:

Je to kámen šamanů, léčitelů a věštců. Mystický a ochranný kámen, kámen esoterického vědění. Vnáší jas, světlo a duhu do našeho života a do našich vzpomínek. Chrání nás před negativní energií a neštěstím. Je to kámen snílků – povzbuzuje je k držení hlavy v oblacích. Povzbuzuje fantazii, přináší nové nápady. Pomáhá najít radost ze života a spontánnost. Hojí šrámy způsobené v minulosti. Usnadňuje životní změny. V pracovním životě povzbuzuje zdvořilost a plnou pozornost k zákazníkovi. Chrání před nachlazením. Má schopnost prohřívat – náramek proti studeným rukám. Tiší bolest zad, kostí a zubů. Ulevuje napětí při menstruaci, upravuje rovnováhu hormonů.

Ruší účinky jiných kamenů – používat samostatně, nekombinovat s jinými kameny.

Čistit proudem vlažné vody. Nabíjet ve vodě na slunci.

Rak, Střelec, Kozoroh, Vodnář, Ryby

 

Zajímavosti z historie:

Eskymáci – kdysi věřili, že byl vytvořen z polární záře

Indové – kdysi ho nosili pouze v sobotu, měl přinést bohatství svému nositeli

 

Šperky:

Největší obliby ve špercích měl v Evropě v 18. a 19. století. Je citlivý na prudké změny teplot. Hra duhových barev vynikne lépe venku na denním světle, než v místnosti s umělým osvětlením.

http://www.aklapava.cz/ – V našem E-shopu si lze zakoupit např. náušnice s labradoritem.

BM033

BM066

BM070

BM072

 

 

Tento příspěvek byl publikován v Minerály. Vytvořit záložku trvalého odkazu.